Trump chce vakcínu proti koronaviru do konce roku. Projekt přirovnal k atomové bombě z 2. světové války

Spojené státy by mohly mít vakcínu proti covidu-19 do konce tohoto roku, možná i dříve. V Bílém domě to v pátek prohlásil americký prezident Donald Trump. Projekt americké vlády na vývoj očkovací látky určené k zastavení současné pandemie je podle něj největší operací od dob projektu Manhattan, v rámci nějž USA za druhé světové války vyvinuly první atomovou bombu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Doufáme, že ji budeme mít (vakcínu) do konce roku, možná dříve. Děláme pozoruhodné pokroky,“ řekl Trump před novináři. Představil rovněž vedoucí pracovníky projektu nazvaného Warp Speed (Warpová rychlost), podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek.

Šéf Světové obchodní organizace předčasně končí ve funkci. Azevedo to označil za rodinné rozhodnutí

Číst článek

Odborným šéfem operace bude Moncef Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline. Na distribuci výsledné látky by pak měl dohlížet generál americké armády Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím.

Vypadá to slibně, ukazují výsledky

Trump prohlásil, že USA momentálně zvažují 14 očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Z tohoto seznamu chtějí dále některé vakcíny vyřazovat a dopracovat se tak k nejlepšímu preparátu. V případě, že by vakcínu jako první vyvinula jiná země, pomáhaly by USA s její distribucí.

Prezident však následně lehce zmírnil svůj optimismus a řekl, že Spojené státy začnou znovu navracet život k normálu nehledě na to, zda bude či nebude vakcína k dispozici.

„Nechci, aby si lidé mysleli, že vše záleží na vakcíně, ale vakcína by byla skvělá,“ řekl Trump, který se dlouhodobě vyslovuje pro co nejrychlejší otevření americké ekonomiky i přes varování expertů před další možnou vlnou nákazy. „Chci, aby bylo jasno: Vakcína, nevakcína - jsme zpátky,“ prohlásil prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme