Léková agentura přezkoumá vakcínu Johnson & Johnson kvůli případům krevních sraženin

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek podle agentury AFP oznámila, že přezkoumává vakcínu proti covidu-19 od výrobce Johnson & Johnson kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou. Společnost Johnson & Johnson agentuře Reuters sdělila, že si je vědoma existence těchto případů, ale že zatím nebyla prokázána jejich souvislost s očkováním.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Johnson & Johnson | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Podle agentury EMA se vyskytly čtyři případy závažných krevních sraženin, dávaných do souvislosti s nízkou hladinou krevních destiček, u osob očkovaných preparátem z evropské divize firmy Johnson & Johnson Janssen.

„Jeden případ byl zaznamenán během klinického testu a tři další při očkování v USA. Jeden z nich byl smrtelný,“ upřesnila podle AFP léková agentura.

Odborník na bezpečnost léčiv z úřadu EMA Peter Arlett upozornil, že známý výskyt krevních sraženin je ale extrémně nízký vzhledem k tomu, že preparát si již nechalo aplikovat 4,5 milionu lidí po celém světě.

Po očkování AstraZenecou zemřelo v Británii sedm lidí. Souvislost s vakcínou zatím není prokázaná

Číst článek

EMA již používání vakcíny od společnosti Johnson & Johnson v Evropské unii schválila. Očkovat se s ní má v členských zemích začít tento měsíc.

Léková agentura doplnila, že se rovněž zabývá pěti případy syndromu kapilárního úniku, které byly zaznamenány po očkování AstraZenekou. Syndrom se podle prohlášení agentury vyznačuje únikem tekutiny z krevních cév, který způsobuje otok tkání a pokles krevního tlaku. EMA upřesnila, že příčinná souvislost mezi očkováním a těmito obtížemi nebyla zatím prokázána.

Po přezkoumání obou problémů se EMA rozhodne, zda je zapotřebí podniknout určité kroky či rozhodnout o regulaci. Ta by mohla spočívat například v zaznamenání vedlejších účinků očkovacích preparátů.

Páteční oznámení lékového regulátora přichází poté, co tento týden informoval, že vzácné případy krevních sraženin zaznamenané u osob očkovaných vakcínou od AstraZeneky s očkováním souvisejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme