Rakousko preventivně stáhlo šarži vakcíny od firmy AstraZeneca. Úřad vyšetřuje úmrtí po očkování

Rakouský lékový regulátor (Basg) v neděli nechal stáhnout jednu šarži vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Úřad prošetřuje dva případy možných závažných komplikací po podání látky v dolnorakouském Zwettlu (česky Světlá), uvedla agentura Reuters. Jeden z těchto případů je smrtelný.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V současnosti neexistují důkazy prokazující příčinný vztah s očkováním,“ uvedl rakouský regulační úřad k případu úmrtí. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Stažení šarže úřad považuje za preventivní opatření. AstraZeneca uvedla, že poskytne při vyšetřování plnou součinnost.

‚Několik stovek zbytečných úmrtí.‘ Chronicky nemocní pacienti vypadli z pořadníku na očkování

Číst článek

Případ se týká dvou žen, které podle rakouského tisku pracovaly jako zdravotní sestry v nemocnici ve Zwettlu a dostaly očkování ze stejné šarže. Jedna žena zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve, druhá je ve vážném stavu s plicní embolií.

„V současnosti neexistují důkazy prokazující příčinný vztah s očkováním,“ uvedl rakouský úřad. Dodal, že problémy se srážením krve mezi popsanými vedlejšími účinky očkování nejsou. Podle mluvčího společnosti AstraZeneca nebyly potvrzeny žádné případy vážných komplikací vyvolaných očkovací látkou.

Klinické testy a data shromážděná při očkování ukazují, že preparát od britsko-švédské společnosti je bezpečný a účinný, uvedla agentura Reuters. Lékový regulátor v sousedním Německu uvedl, že vedlejší účinky zaznamenané od konce ledna do konce února se nevymykají výsledkům klinických testů látky. V tom období bylo v Německu podáno více než 360 000 dávek tohoto preparátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme