Bohaté státy hromadí vakcíny proti covidu-19. Chudé země zatím zůstávají stranou, tvrdí organizace

Bohaté státy pro sebe zajistily tolik proticovidových vakcín, že budou moct své obyvatelstvo třikrát přeočkovat. Na chudé země se ale nedostává. Tam prý očkování vystačí jen asi na jednoho z deseti lidí. Tvrdí to aliance lidskoprávních a charitativních organizací. Vyzvala proto výrobce vakcín, aby netajili své výrobní postupy a sdíleli je se zbytkem světa.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od Pfizeru je vakcínou třetí generace, zamířit by měla i do Česka

Většinu vakcín nakoupily rozvinuté státy, a to ještě během jejich vývoje a testování | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle analýzy aliance The People's Vaccine Alliance, která sdružuje organizace jako Amnesty International nebo charitativní Oxfam, bude nedostatek vakcín pro chudé země i navzdory tomu, že většina světa je součástí nástroje Covax, který má vakcíny pro chudé země zajistit.

Británie vyšetřuje možnou alergickou reakci na covidovou vakcínu. Problém hlásí ve dvou případech

Číst článek

Covax zatím potvrdil vyslání 700 milionů dávek vakcíny mezi 92 zemí. Jak však uvedla Anna Marriottová z Oxfamu, pro zajištění vakcíny pro další miliardy lidí po celém světě jsou nutné dramatické změny.

Většinu vakcín, v případě značky Pfizer/BioNTech až 96 procent, totiž nakoupily rozvinuté státy, a to ještě během jejich vývoje a testování. Například Kanada má vakcín pětkrát víc, než obyvatel, Evropská unie skoro třikrát. Firma Moderna pak uzavřela smlouvy čistě jen s bohatými zeměmi, které tak budou mít této vakcíny nadbytek. Některá média tak mluví o hromadění vakcín. 

Naopak v 67 nejchudších zemích na světě se podle aliance očkování do příštího roku nedostane až k 90 procentům obyvatel.

Řešení nerovnosti

Aliance v reakci vyzvala farmaceutické firmy, aby své technologie a duševní vlastnictví sdílely se Světovou zdravotnickou organizací. Vlády by se tím měly zavázat k přeposlání části vakcín do chudších zemí.

Závěrečnou fází testování prochází 13 vakcín proti covidu-19. Do vývoje se zapojila Indie, Izrael i Kanada

Číst článek

Stejnou výzvu komunikovala i organizace Lékaři bez hranic, kteří žádají země, aby se dočasně vzdaly patentů na léky, postupy nebo vakcíny proti covidu-19. Takový návrh již přitom leží měsíc i ve Světové zdravotnické organizaci, kde jej iniciovaly Indie a Jižní Afrika. Tento přístup zdůrazňuje, že dokud pandemie neskončí pro všechny, neskončí vůbec.

Svého profitu ve prospěch potřebných se již vzdala britská společnost AstraZeneca, která pracuje s Oxfordskou univerzitou. Přislíbila, že 64 procent své vakcíny zpřístupní nerozvinutým státům bez nároku na zisk. Navíc její látka, zatím tedy neschválená úřady, je levná a lze ji skladovat v běžných lednicích. Takže i její globální distribuce může být snadnější.

Vakcinace například probíhá již v desítkách nemocnic ve Spojeném království. Přednost dostávají zdravotníci, lékaři, sestry a nejstarší obyvatelé. Rozsáhlé očkování obyvatel plánuje i Kanada.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme