Evropská komise povolila vakcínu Pfizer/BioNTech k použití u dětí od 12 do 15 let

Evropská komise schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Krok v pátek doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), napsala agentura Reuters. Regulátor uvedl, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů.

Berlín (Aktualizováno: 23:33 28. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech | Zdroj: Reuters

EMA poznamenala, že rozhodnutí o tom, zda a kdy vakcínu v této věkové kategorii nasadit, bude nyní na jednotlivých státech.

Nejistota i ‚praktická kalkulace‘. Část pacientů odmítá AstraZenecu, lékaři nevidí její budoucnost růžově

Číst článek

Jedná se o první preparát v Evropské unii, který dostal souhlas EMA s nasazením u dětí, k podobnému kroku se již dříve rozhodly úřady v USA či Kanadě.

O úmyslu očkovat děti ve věku 12 let a více informovaly v uplynulých dnech Německo a Itálie.

Experti považují naočkování dětí a mladistvých za zásadní krok k dosažení kolektivní imunity, a tím k poražení pandemie. Někteří však kritizují snahy bohatých států naočkovat všechny svoje obyvatele, zatímco v chudších částech světa se zatím nedostává dostatečného počtu vakcín ani pro starší či zranitelnější osoby.

Firmy Pfizer a BioNTech v březnu zveřejnily studii, která ukazovala 100 procentní účinnost jejich vakcíny proti covidu-19 u zkušebního vzorku 2260 mladistvých mezi 12 a 15 lety. Zároveň se neobjevily náznaky nežádoucích vedlejších účinků.

Třetí dávka

EMA v pátek ve vyjádření také uvedla, že je potřeba zvýšit tempo očkování v EU a že za tímto účelem pracuje na povolení pro rozšíření výrobní kapacity vakcín. Chce rovněž zmírnit pravidla pro skladování již vyrobených dávek.

Podle agentury současná data nepoukazují na to, že by kvůli některým novým variantám koronaviru bylo nutné uvažovat o budoucím doporučení třetí dávky vakcíny k posílení imunity. Tomuto problému však EMA bude nadále věnovat svou pozornost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme