Evropská komise schválila vakcínu proti koronaviru. Očkovat by se mělo začít v neděli

  • Evropská agentura pro léčivé přípravky oznámila, že doporučila vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie.
  • Podmínečnou registraci pro vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech v pondělí večer schválila i Evropská komise. Očkovat se v EU začne ve všech členských zemích najednou, a to 27. prosince a dvou nadcházejících dnech.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že vakcína proti covidu-19 by měla dorazit do Česka 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek.
  • Případný návrh na přesun do páté úrovně PES projedná vláda ve středu. Pokud ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne, opatření proti covidu by chtěl zpřísnit 25. prosince.

Amsterodam/Praha (Aktualizováno: 19:20 21. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská agentura pro léčivé přípravky ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. K její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Dosáhli jsme tohoto milníku díky obětavosti vědců, lékařů, vývojářů, dobrovolníků při testování i mnoha odborníků ze všech členských zemí EU,“ uvedla v tiskové zprávě Emer Cookeová, šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Petříček: Lidem, kteří se vracejí z Británie, nebude stačit test. Musí povinně nastoupit do karantény

Číst článek

Podmínečnou registraci pro vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech pak v pondělí večer schválila i Evropská komise. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně Everopské komise Ursula von der Leyenová.

Očkovat se podle ní začne ve všech členských zemích najednou, a to 27. prosince a dvou nadcházejících dnech. Vakcínu, kterou vyvinula německá firma BioNTech, označila von der Leyenová za „skutečný produkt evropské inovace“.

„Dnes přidáváme důležitou kapitolu v našem boji proti covidu-19. Přijali jsme rozhodnutí, na základě kterého budou mít evropští občané k dispozici první vakcínu proti covidu-19,“ řekla von der Leyenová.

Evropská agentura pro léčivé přípravky podle ní očkovací látku „důkladně“ prověřila a dospěla k názoru, že je „bezpečná a účinná“. Předsedkyně Evropské komise zdůraznila, že vakcína bude k dispozici „všem členským zemím EU současně a za stejných podmínek“.

Zopakovala, že se v 27 unijních státech začne vakcína podávat během „evropských očkovacích dní“, tedy v neděli 27. prosince a dvou nadcházejících dnech. První dávky vakcíny se začnou podle von der Leyenové distribuovat z továrny Pfizeru v Belgii „během nadcházejících dní“.

Vakcína americké farmaceutické firmy Pfizer a jejího německého partnera, firmy BioNTech, se po nouzovém schválení podává už mimo jiné ve Velké Británii, Kanadě či USA.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19.

Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Evropská agentura pro léčivé přípravky ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. K její podmínečné registraci by se měla agentura vyjádřit 6. ledna.

Text pokračuje pod online reportáží.

Očkování ještě letos

Aby se mohlo začít látkou očkovat, zbývá jen souhlas Evropské komise. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové bude vydán ještě během pondělí.

Konvalinka: Obávám se, že třetí vlna právě začíná. Musíme dupnout na brzdu, promořování není cesta

Číst článek

„Je to víceméně formální záležitost,“ uvedl k možnému schválení vakcíny Evropskou komisí český premiér Andrej Babiš.

Očekává, že schválená vakcína proti covidu-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do Česka 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku.

Celkem má Česko objednáno čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.

Pátý stupeň PES v Česku?

Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému (PES) projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části pondělního jednání vlády novinářům Blatný.

Podle ministra pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí, což je částečně i důsledek plošného testování. „Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu,“ uvedl. Platnost by navrhoval od 25. prosince.

Blatný uvedl, že situace v nemocnicích je zatím stabilní, nejvíc zatížená jsou zařízení v Moravskoslezském kraji. V platnost ovšem vstoupí vládní opatření, které dá vedením nemocnic prostor pro případné rozhodnutí o omezení zbytné péče, aby nemocnice mohly reagovat včas na případný nárůst počtu nakažených, kteří budou potřebovat hospitalizaci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme