Vakcínu proti prasečí chřipce si ještě neobjednalo pět států EU

Členské země by si měly vypomáhat s poskytováním vakcíny proti prasečí chřipce. Ne všechny si totiž objednaly dostatečné množství očkovací látky a pět zemí si ji neobjednalo vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Pro svou velikost a malou vyjednávací síly si totiž nedokázaly obstarat vakcínu za výhodných podmínek. V pomoci s poskytováním vakcíny těm, kteří jí mají nedostatek by měl plati princip solidarity. Shodli se na mimořádné schůzce v Lucemburku unijní ministři zdravotnictví.

Vakcínu proti takzvané prasečí chřipce si dosud neobjednaly tři pobaltské republiky, Bulharsko a nejmenší členský stát Unie - Malta. Ty možná využijí solidární systém Unie, ve kterém by se země, kde epidemie chřipky nebude rozsáhlá, mohla podělit o vakcínu se zeměmi, kde jí je nedostatek.

Například Velká Británie si objednala 60 milionů dávek. To by v případě, že Evropská agentura pro léčivé přípravky EMEA v Londýně potvrdí účinnost už jediné dávky pro získání imunity, stačilo k proočkování celé populace ostrovní země.

Zatím ale agentura EMEA doporučuje dát každému očkovanému 2 dávky. Česko objednalo vakcínu asi pro půl milionu lidí.

Eurokomisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová také potvrdila, že podle agentury jsou všechny tři jí certifikované vakcíny bezpečné i pro děti. První klinické zkoušky její účinnosti na nemocné dětské pacienty ale bude mít k dispozici až v polovině listopadu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme