Třetí dávky jsou výsměch, zní ze Světové zdravotnické organizace. Nabádá Západ, ať vakcíny daruje chudším

Světová zdravotnická organizace (WHO) opět vyzvala bohatší země, aby darovaly přebytečné proticovidové vakcíny chudším státům místo přeočkování svých obyvatel třetí dávkou. Ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová uvedla, že posilující dávky jsou výsměchem rovnému přístupu k očkovacím preparátům, jelikož některé africké země stále zápasí s jejich nedostatkem.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Izraeli už očkují třetí dávku vakcíny proti covidu | Zdroj: Reuters

Afrika svým očkovacím tempem zaostává za ostatními kontinenty, plně naočkována jsou tam jen dvě procenta z 1,3 miliardy obyvatel. Přestože dodávky vakcín v poslední době zrychlily, africké státy jich stále nemají dost, uvedla Moetiová pro list The New York Times.

Izraelská studie: Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má u lidí nad 60 let účinnost 86 procent

Číst článek

„Rozhodnutí některých zemí podávat třetí dávku ohrožuje vyhlídku lepších zítřků v Africe,“ řekla ředitelka africké sekce WHO, podle které se tento krok vysmívá spravedlivému přístupu k vakcínám.

Světová zdravotnická organizace na začátku srpna požádala o moratorium na podávání třetích dávek alespoň do konce září, aby se uvolnily preparáty pro nízkopříjmové země. Několik států ale uvedlo, že tak dlouho nechtějí čekat.

USA, Rakousko či Izrael

Spojené státy chtějí začít s přeočkováním od 20. září. Americké zdravotní úřady doporučily všem Američanům naočkovaným vakcínami proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, aby si nechali dát třetí dávku. Prezident Spojených států Joe Biden a jeho žena Jill uvedli, že se sami nechají přeočkovat.

V Africe lidé dobře vědí, jak očkování pomáhá, u nás vymýšlíme ptákoviny, myslí si politický geograf

Číst článek

Očkování třetí dávkou schválil také Izrael, kde posilující dávku obdrželo přes milion lidí, nebo Rakousko, kde má přeočkování teprve začít. Podobný krok plánují Francie či Německo. Česko chce o případném očkování třetí dávkou rozhodnout do konce srpna.

Afrika dosud zaznamenala přes 7,3 milionu případů nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a zhruba 184 000 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19, uvádí WHO. Narůstající počty nakažených registruje nyní více než dvacítka afrických zemí.

Podle expertů za přírůstky stojí šíření nakažlivější mutace delta. Moetiová upozornila, že mohou vznikat další nakažlivější varianty koronaviru, a bohatší země by proto měly přebytečné dávky namísto přeočkování darovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme