Afrika stále nemá vakcíny proti opičím neštovicím. Jde přitom o jediný kontinent, kde na ně lidé zemřeli

Afrika nemá ani jednu dávku vakcíny proti opičím neštovicím, ačkoliv je jediným kontinentem s potvrzeným úmrtím na toto onemocnění. Ve čtvrtek to oznámil úřadující zástupce afrického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Ahmed Ogwell, jehož citovala agentura AP.

Nairobi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opičí neštovice (fotografie z roku 1997)

Afrika nemá ani jednu dávku vakcíny proti opičím neštovicím | Foto: Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí | Zdroj: ČTK / AP

„Dopravme na kontinent vakcíny,“ vyzval úřadující zástupce afrického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Ahmed Ogwell. Podle něj zůstala Afrika s 1,3 miliardy obyvatel mimo dosah vakcín proti opičím neštovicím.

Česko by mělo dostat 2800 vakcín proti opičím neštovicím. Zaplatí je Evropská unie

Číst článek

Světová zdravotnická organizace před týdnem vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. V 77 zemích bylo zatím zjištěno přes 20 000 případů opičích neštovic, z toho 2100 nákaz připadá na 11 afrických států, kde 75 lidí zemřelo.

Opičí neštovice se v minulosti vyskytovaly v částech střední a západní Afriky. Co vyvolalo současné rozšíření mimo kontinent, není zatím jasné.

Vakcíny

Pozornost se nyní soustřeďuje na vakcíny. Evropská komise zajistila nákup 160 000 dávek, ve Spojených státech amerických má být brzo k dispozici 800 000 dávek. Podle amerického zdravotnického regulátora tam přicházejí vakcíny s několikatýdenním zpožděním.

Kvůli opičím neštovicím vyhlásila světová zdravotnická organizace nejvyšší stupeň varování

Číst článek

V Česku je 1400 dávek vakcíny. Celkově by mělo mít k dispozici 2800 dávek. Česko je  dostalo darem od Evropské komise, která očkovací látku nakoupila z unijního rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země Evropské unie.

V případě Afriky je zpoždění ještě větší než ve Spojených státech amerických a Ogwell uvedl, že africké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vyjednává se zahraničními partnery o dodávce očkovací látky. „Dobrá zpráva“ se dá podle něj čekat v příštích dnech.

Podle Ogwella Afrika nemá dost ani vakcín proti pravým neštovicím, které jsou proti opičím také účinné. Situaci je podle něj třeba řešit „globálně“, protože není-li bezpečná Afrika, není bezpečný nikdo.

Jako za koronaviru

AP napsala, že podobnou situaci zažily africké země v době, kdy se očkovalo proti covidu-19. Spojily se tehdy k výrobě vakcín na kontinentu. Teď se podle nich znovu ukazuje, jak bohatší země spěchají s ochranou svých občanů.

Podle Světové zdravotnické organizace se lze nakazit blízkým kontaktem s nemocným nebo s jeho kontaminovaným oděvem. Podle vědců se nákaza šíří zřejmě při blízkém tělesném kontaktu.

V Africe se opičí neštovice šíří z infikovaných zvířat, jako jsou hlodavci. Ohniska ale bývají poměrně malá. V Evropě a Severní Americe se nákaza šíří mezi lidmi, kteří se zvířaty v kontaktu nebyli ani nedávno necestovali do Afriky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme