Estonsko přišlo o 100 000 vakcín. Na vině je porucha chlazení a selhání výstražného systému

Okolo 100.000 dávek vakcín proti covidu-19 bylo minulý týden zničeno v Estonsku poté, co porucha chlazení způsobila, že v místě jejich uskladnění bylo přes 15 stupňů Celsia. Současně selhal poplašný systém, který neupozornil na poruchu trvající déle než 12 hodin. Na vše se přišlo až poté, co do chladírny vstoupil zaměstnanec, uvedla agentura Reuters s odvoláním na estonské úřady.

Tallin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porucha ve skladu převážně znehodnotila vakcínu AstraZeneca | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Vakcína AstraZeneca musí být uchovávána při teplotě mezi dvěma až osmi stupni Celsia a tak bylo ve skladu znehodnoceno okolo 68 000 jejích dávek. Současně bylo zničeno nejméně 32 000 dávek jiných vakcín.

Vakcínu, nebo vězení. Filipínský prezident nutí lidi k očkování, případů nebezpečné varianty delta přibývá

Číst článek

„Takové případy jsou nepřijatelné,“ uvedla Kati Kusminová ze státní správy nemovitostí,Esto která incident vyšetřovala. Prošetřit nehodu má ještě nezávislá komise. Zničené vakcíny měly být většinou darovány do zahraničí, takže očkování v zemi by podle estonské televize mělo pokračovat bez narušení. Skladovací prostory, ve kterých byly látky uchovávány, jsou teprve čtyři roky staré, a tak byl výpadek chlazení překvapením.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal před dvěma týdny uvedl, že Estonsko daruje Ukrajině 200 tisíc vakcín proti covidu-19, připomněl Reuters.

Alespoň jednu dávky vakcíny dostala v Estonsku polovina dospělé populace, což je pod evropským průměrem, činícím 58,7 procenta.

Opozice kritizuje vládu za nepořádky při skladování vakcín i pomalé tempo očkování: Estonsko zprvu patřilo k nejrychleji očkujícím zemím v Evropské unii, v současnosti se ale propadlo do poslední třetiny, uvedl server Delfi.ee.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme