Vakcíny proti ebole by se do západní Afriky mohly dostat do listopadu

Léky proti ebole by se do listopadu mohly dostat do postižených zemí západní Afriky. Na závěr ženevské konference o této nemoci to oznámili zástupci Světové zdravotnické organizace. Krvácivá horečka už zabila asi 2100 lidí, drtivou většinu v západní Africe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Kdy a jak by se dvě vyvíjené vakcíny mohly dostat do postižených oblastí, naznačila zástupkyně šéfa Světové zdravotnické organizace Marie-Paule Kienyová.

„Bude to postupné. Kanadská vláda dotovala vývoj prvních 800 dávek. Jakmile budou hotové, předáme je do postižených zemí. Nejdřív zdravotnickému personálu,“ uvedla.

Do dvou měsíců by pak mohly být vyrobeny další dávky. „Deset tisíc dávek druhé vakcíny by mohlo být k dispozici koncem roku,“ upřesnila Kienyová.

Ebola řádí v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii, jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie také ve středoafrickém Kongu.

Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud onemocněly na ebolu v západní Africe takřka čtyři tisíce lidí. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme