Válečného zločince zadrželi v Argentině

Bosenský Srb Milan Lukič obviněný z válečných zločinů mezinárodním tribunálem v Haagu byl zadržen v Argentině. Lukič, který se skrýval od konce 90. let, se podílel na zabíjení civilistů v bosenském konfliktu v letech 1992-95. Dopadený Lukič patřil spolu s dalšími osmi Srby a Bosenskými Srby včetně Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče k nejhledanějším osobám, které soud v Haagu stíhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Lukič, který v minulosti vedl polovojenskou skupinu "Mstitelé" známou i pod označením "Bílí orli", byl zadržen po několikadenním sledování v Buenos Aires. Tribunál pro bývalou Jugoslávii ho viní z mučení a podílu na zabití stovky bosenských muslimů.

Podle obžaloby stál mimo jiné i za únosy mužů a žen v Sandžaku, všichni byli poté zabiti a jejich těla vhozena do řeky Driny. Za vraždu šestnácti muslimů byl Lukič v nepřítomnosti odsouzen už bělehradským soudem k dvaceti letům vězení.

Nyní ho čeká výslech v Buenos Aires. Milan Lukič je v pořadí druhým Srbem obviněným mezinárodním tribunálem v Haagu, který byl v Argentině dopaden. V květnu se podařilo zatknout jiného příslušníka polovojenských jednotek Nebojsu Miniče.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme