Válečného zločince zadrželi v Argentině

Bosenský Srb Milan Lukič obviněný z válečných zločinů mezinárodním tribunálem v Haagu byl zadržen v Argentině. Lukič, který se skrýval od konce 90. let, se podílel na zabíjení civilistů v bosenském konfliktu v letech 1992-95. Dopadený Lukič patřil spolu s dalšími osmi Srby a Bosenskými Srby včetně Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče k nejhledanějším osobám, které soud v Haagu stíhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Lukič, který v minulosti vedl polovojenskou skupinu "Mstitelé" známou i pod označením "Bílí orli", byl zadržen po několikadenním sledování v Buenos Aires. Tribunál pro bývalou Jugoslávii ho viní z mučení a podílu na zabití stovky bosenských muslimů.

Podle obžaloby stál mimo jiné i za únosy mužů a žen v Sandžaku, všichni byli poté zabiti a jejich těla vhozena do řeky Driny. Za vraždu šestnácti muslimů byl Lukič v nepřítomnosti odsouzen už bělehradským soudem k dvaceti letům vězení.

Nyní ho čeká výslech v Buenos Aires. Milan Lukič je v pořadí druhým Srbem obviněným mezinárodním tribunálem v Haagu, který byl v Argentině dopaden. V květnu se podařilo zatknout jiného příslušníka polovojenských jednotek Nebojsu Miniče.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme