Váleční novináři volají své vlády o pomoc v nouzi většinou marně

Dva ranění zahraniční novináři uvěznění v syrském Homsu volají o pomoc. Bojí se, že skončí jako tři reportéři, kteří přišli v posledních dnech o život při bojích mezi syrskými vládními jednotkami a opozicí. Do Homsu se však dostali ilegálně a v takových případech mají jejich vlády jen velmi omezené možnosti, jak jim pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská novinářka Edith Bouvierová, zraněná v syrském Homsu

Francouzská novinářka Edith Bouvierová, zraněná v syrském Homsu | Zdroj: ČTK

„Dobrý den, jmenuji se Edith Bouvierová, jsem francouzská novinářka v Sýrii, kde se nacházím se skupinou žurnalistů. Byli jsme zraněni při útoku, při kterém naši dva kolegové zahynuli. Potřebuji co nejrychleji operaci,“ říká na videonahrávce Edith Bouvierová, která žádá o dočasné příměří, aby mohla být s ostatními přepravena do Libanonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou šanci na pomoc od svých úřadů mají zahraniční novináři, zjišťoval redaktor Robert Mikoláš

Syrský Homs je totiž už tři týdny neustále ostřelován vládními jednotkami a šance dostat se do bezpečí jsou minimální. Do podobné situace se ale váleční zpravodajové občas dostávají.

„Když se novinář vydává do situací jako je tato, tak počítá s tím, že se budou a můžou dít dost hrozné věci. Má zcela jasno v tom, že tam ‚leze‘ sám za sebe nebo za svou redakci a počítá s tím, že když nastane nějaká velmi vážná komplikace, tak že je hodně na něm, aby se z toho nějak dostal sám,“ uvádí Jan Rybář, který se v minulosti při výkonu svého povolání několikrát ocitl v ohrožení života nebo byl i zraněn.

Boj o život

„Tito lidé jsou v mnohých případech na vlastní nebezpečí v zemi bez jakékoli ochrany a na vlastní riziko. Nepochybně jsou si toho sami vědomi. Naše možnosti, jak jim pomoci, jsou velmi omezené, téměř nulové,“ upozorňuje šéf tiskového odboru českého ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Podle Jana Rybáře je ale na druhé straně přirozené a lidsky pochopitelné, když reportéři, kterým jde o život a sami už prakticky nemají šanci, jak z místa konfliktu uniknout, požádají o pomoc úřady své země.

„Vždycky je tam nějaká hranice, kdy situace přeroste v něco, co už ten novinář prostě není schopen zvládnout. Nejsem překvapen, že ti dva novináři nyní žádají o pomoc, protože jim prostě jde o život. A buď se jim povede dostat ven a přežijí, nebo se jim nepovede ven dostat a možná umřou,“ říká Rybář.

Situaci v Sýrii se věnuje i dnešní ustavující konference Skupiny přátel Sýrie, které se v Tunisku účastní i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A situace zahraničních novinářů působících v Sýrii bude také jedním z témat těchto rozhovorů.

„Pochopitelně budeme apelovat na syrský režim, aby zajistil bezpečnost a práci novinářů,“ potvrzuje Schwarzenbergův mluvčí Vít Kolář.

Bezpečnost všech novinářů tak v tomto případě musí zajistit Sýrie. Ostřelování Homsu však i nadále pokračuje. Nejistý je proto i osud raněných žurnalistů. Jen v loňském roce přitom ve světě zahynulo 46 novinářů.

Robert Mikoláš, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme