Ukrajina určila identitu zajatce zastřeleného ruskými vojáky. Zelenskyj mu posmrtně udělil vyznamenání

Ukrajinská tajná služba SBU v neděli definitivně určila identitu zastřeleného válečného zajatce z videa sdíleného na sociálních sítích. Potvrdila dřívější zprávy, že se jedná o Oleksandra Macijevského. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli Macijevskému posmrtně udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják na válečné linii v Bachmutu

Tajná služba nyní podle svého šéfa Vasyla Maljuka pracuje na identifikaci ruských vojáků, kteří válečného zajatce zastřelil | Foto: Yevhenii Zavhorodnii | Zdroj: Reuters

„Můžeme to definitivně potvrdit po sérii vyšetřovacích akcí, které zahrnovaly komunikaci s příbuznými a přáteli zesnulého i zpracování fotografických a video materiálů,“ píše SBU v prohlášení zveřejněném na telegramu. K identifikaci pomohlo také forenzní zkoumání záznamu.

Tajná služba nyní podle svého šéfa Vasyla Maljuka pracuje na identifikaci ruských vojáků, kteří válečného zajatce zastřelili. „Uděláme vše pro to, aby tito nelidé dostali zasloužený trest,“ dodal Maljuk.

I conferred the title of Hero of Ukraine upon Oleksandr Matsiyevsky. A Ukrainian warrior. A man who will be known and remembered forever. For his bravery, for his confidence in Ukraine and for his "Glory to Ukraine!". Glory to the Hero! Glory to the Heroes! Glory to Ukraine!

19:17 – 12. 03. 2023

11276 90361

Videozáznam, který se dostal na veřejnost na začátku tohoto týdne, zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. Videozáznam vyvolal na Ukrajině, která se už přes rok brání ruské agresi, značné pobouření.

Zajatec zvolal ‚Sláva Ukrajině‘ a Rusové ho zastřelili. Kyjev oznámil, že na videu je bojovník od Bachmutu

Číst článek

Ukrajinská armáda původně uvedla, že zastřeleným vojákem je Tymofij Šadura z 30. mechanizované brigády. Muže pohřešovali od 3. února po bojích u města Bachmut.

SBU v neděli nicméně potvrdila zprávu válečného novináře Jurije Butusovova, podle kterého je muž z videa Oleksandr Macijevskyj ze 163. praporu domobrany z Černihivské oblasti. Pohřešovaný byl od konce prosince, píše agentura Unian, a pochován minulý měsíc. Podle SBU ho ruští vojáci zastřelili loni 30. prosince.

„Dnes (v neděli – pozn.red.) jsem udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny Oleksandru Macijevskému. Člověku, kterého budou znát všichni Ukrajinci. Člověku, kterého si budeme navždy pamatovat. Pro jeho odvahu, pro je důvěru – v Ukrajinu – a pro jeho 'Sláva Ukrajině',“ napsal na telegramu Zelenskyj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme