Válečný zločinec Csatáry byl málem volný, maďarský soud už mu obnovil vazbu

Maďarský soud obnovil domácí vězení pro nacistického válečného zločince Lászla Csatáryho. Vazba mu skončila minulý týden a soud ji nestihl včas obnovit. Sedmadevadesátiletý muž, který čelí obvinění z deportace tisíců Židů v roce 1944, to ale k útěku nevyužil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistický válečný zločinec László Csatáry | Zdroj: Reuters

Na Csatáryho uvalil soud 30denní domácí vězení 18. července, termín tak vypršel minulý víkend. K důvodům, proč nebyla vazba prodloužena, se včera nikdo z justice nechtěl vyjádřit.

Pozorovatelé spekulovali o tom, že Csatáry by mohl i opustit Maďarsko, přestože vyšetřování proti němu ve věci válečných zločinů ještě neskončilo. To se ale nakonec nestalo.

Csatáry patřil k nejhledanějším zločincům Centra Simona Wiesenthala. Jako velitel košické policie je údajně zodpovědný za deportace více než 15 tisíc slovenských Židů do koncentračních táborů.

Těsně po válce ho za to Československý tribunál odsoudil k smrti a 20 let dostal také od maďarských soudů. Před trestem ale uprchl a až donedávna se skrýval.

Po válce Csatáry uprchl do Kanady, kde žil do poloviny 90. let. Když se o něj kvůli jeho minulosti začaly zajímat tamní úřady a odebraly mu kanadské občanství, vrátil se do Maďarska. Nedávno byl odhalen v Budapešti, kde žil pod cizím jménem.

Nyní v Maďarsku čelí obvinění z válečných zločinů, Bratislava ale chce, aby byl převezen na Slovensko. Csatáry veškerou vinu popírá.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme