V Polsku se setkali nejvýše postavení generálové USA a Ukrajiny. Konkrétní místo jednání zůstalo utajeno

Na jihovýchodě Polska se v úterý poprvé osobně setkali nejvýše postavený americký generál Mark Milley a jeho ukrajinský protějšek Valerij Zalužnyj. O jednání vojenských představitelů informovala agentura AP, podle níž setkání šéfa amerického sboru náčelníků štábů s náčelníkem ukrajinského generálního štábu zdůrazňuje rostoucí vazby mezi oběma armádami a přišlo ve chvíli, kdy se válka na Ukrajině nachází v kriticky důležitém momentu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 20:49 17. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci na frontové linii v Donbaské oblasti

Ukrajinští vojáci | Zdroj: Reuters

Oba generálové spolu jednali několik hodin na blíže neurčeném místě v Polsku poblíž hranic s Ukrajinou. Milley a Zalužnyj v uplynulém roce často na dálku hovořili o vojenských potřebách Ukrajiny a vývoji bojů, ale nikdy se dosud osobně nesetkali, podotkla AP.

Schůzka se odehrála v době, kdy Západ navyšuje svou vojenskou pomoc napadené Ukrajině, mezi níž spadá i výcvik ukrajinských vojáků ve Spojených státech, poskytnutí systémů protivzdušné obrany Patriot, tanků a dalších zbraní.

Zároveň se jedná o klíčový okamžik války, upozorňuje AP. Ukrajinští obránci svádí tvrdé boje s ruskými invazními silami v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde se Rusové, včetně bojovníků Wagnerovy žoldnéřské skupiny, snaží zvrátit vývoj situace po sérii neúspěchů na bojišti v předcházejících měsících.

Setkání NATO v Bruselu

Oba generálové považovali za důležité se osobně setkat, řekl Milleyho mluvčí Dave Butler novinářům, kteří doprovázeli šéfa amerického sboru náčelníků štábů. Reportéři se samotného jednání nezúčastnili a souhlasili s podmínkou armády, že neuvedou detaily o vojenské základně v Polsku, kde se schůzka odehrála, popsala AP.

Rusko by na jaře mohlo začít velkou ofenzivu a snažit se dobýt Kyjev, varuje ukrajinský velitel Zalužnyj

Číst článek

Ukrajinu už dříve navštívila řada amerických civilních představitelů. Washington dal nicméně jasně najevo, že do země napadené Ruskem nepojedou žádní uniformovaní příslušníci ozbrojených sil kromě těch, kterou jsou pracovně spojeni s velvyslanectvím v Kyjevě, uvedla AP.

Úterní schůzka mezi generály podle mluvčího umožní Milleymu přetlumočit Zalužného obavy a informace o vývoji bojů dalším vojenským představitelům zemí NATO při jejich nadcházejícím setkání v Bruselu.

Existovala určitá naděje, že Zalužnyj do Bruselu tento týden odcestuje také, ale když bylo v pondělí jasné, že se tak nestane, generálové se narychlo rozhodli, že se sejdou v Polsku nedaleko ukrajinských hranic, uvedl Butler.

Jednání Milleyho se Zalužným zahájilo sérii setkání vojenských představitelů spojeneckých zemí, která jsou v plánu tento týden, podotkla AP. Ve středu a ve čtvrtek je podle ní na programu jednání vojenského výboru Severoatlantické aliance na úrovni náčelníků štábů.

Flotila moderních tanků

V pátek se očekává jednání ukrajinské kontaktní skupiny na základně Ramstein v Německu, které povede americký ministr obrany Lloyd Austin. Kontaktní skupinu tvoří země, které vojensky pomáhají Ukrajině, patří do ní i Česko.

Zbraně pro Ukrajinu: Itálie a Kanada plánují poslat obranné systémy, v USA začne výcvik vojáků

Číst článek

Zalužnyj v úterý na svém telegramovém účtu napsal, že Milleymu poděkoval za podporu a pomoc, kterou Spojené státy a jejich spojenci Ukrajině poskytují. „Nastínil jsem naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil, jejichž naplnění urychlí naše vítězství,“ uvedl ukrajinský generál.

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že Kyjev usiluje o získání flotily moderních bojových tanků ze západních zemí.

V prosincovém rozhovoru pro časopis The Economist Zalužnyj uvedl, že potřebuje 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic, s jejichž pomocí chce Kyjev vytlačit z ukrajinského území ruské útočníky.

Podle Reuters je nejpravděpodobnější variantou zaslání velkého množství tanků Leopard německé výroby, které mají armády napříč Evropou. Je k tomu však zapotřebí souhlas Berlína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme