Izrael provedl nálety na město Džanín na Západním břehu. Zemřelo při nich šest Palestinců

Při izraelském náletu na město Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu v neděli zemřelo šest Palestinců, uvedlo podle agentury AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izrael informoval, že při operaci v Džanínu zemřela příslušnice izraelské pohraniční stráže. Při střelbě na silnici na Západním břehu zemřel Izraelec, po pachateli se pátrá, napsal deník Haarec.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci na místě izraelských úderů v Chán Júnisu

Palestinci si na místě izraelských úderů v Chán Júnisu. Archivní foto | Foto: Ahmed Zakot | Zdroj: Reuters

Izrael tvrdí, že při leteckém úderu na Džanín mířil na palestinské ozbrojence. Podle palestinských zdrojů útok zasáhl místo, na němž se shromáždilo několik obyvatel. List Haarec s odkazem na zdroje v Džanínu uvedl, že nikdo ze zabitých mužů nebyl ozbrojený, čtyři z obětí byli bratři.

Armáda zlikvidovala vojenské struktury Hamásu na severu Gazy, tvrdí Izrael. Bojovat se bude dál na jihu

Číst článek

Server listu The Times of Israel napsal, že v noci na neděli v uprchlickém táboře v Džanínu zasahovaly izraelské síly, když bomba nastražená u cesty zasáhla auto pohraniční stráže. Jedna její příslušnice zemřela a tři její kolegové jsou zranění.

Když se je vojáci snažili z místa dostat, zaútočila podle armády izraelská helikoptéra na skupinu ozbrojenců, kteří na vojáky házeli výbušniny.

Další incident řeší izraelská policie poté, co v autě, na které se střílelo, zahynul na silnici mezi městy Eli a Ofra na Západním břehu Izraelec. Izraelská armáda to označila za teroristický čin.

Zkomplikované vyjednávání

Server Axios mezitím informoval o sobotní schůzce rodinných příslušníků Izraelců, které v říjnu uneslo palestinské radikální hnutí Hamás, s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním v Dauhá.

Vyjednávání mezi oběma válčícími stranami, v nichž je Katar prostředníkem, se podle Sáního zkomplikovalo poté, co začátkem roku Izrael v Libanonu zabil zástupce šéfa politického křídla Hamásu Sáliha Arúrího.

Válka mezi Izraelem a Hamásem loni vypukla po útoku palestinských ozbrojenců ze 7. října, při němž na jihu Izraele zemřelo na 1200 lidí. Dalších zhruba 240 osob radikálové unesli do Pásma Gazy. To se pak stalo terčem masivní izraelské odvety, při níž už zemřelo přes 22 700 lidí. Většina z 2,3 milionu Palestinců žijících v Gaze musela opustit své domovy a přežívá v obtížných podmínkách.

Násilnosti se rozhořely také na Západním břehu Jordánu, kde od října zahynulo na 320 Palestinců a dalších 2500 bylo zatčeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme