Desítky dronů znovu na nebi. Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci bezpilotních letounů nepřítele

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslala.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják z mobilní jednotky protivzdušné obrany, která sestřeluje drony (fotografie ze června 2024)

Ukrajinský voják z mobilní jednotky protivzdušné obrany, která sestřeluje drony (fotografie ze června 2024) | Foto: Ivan Antypenko | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušná obrana během uplynulé noci zastavila to, co nazvalo „pokusem kyjevského režimu provést teroristický útok pomocí bezpilotních letounů na cíle“ v Rusku.

Záměrné hladovění civilistů v Mariupolu by mohl být válečný zločin. ‚Putin je vinen,‘ míní právnička

Číst článek

Ukrajina se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi a z Ruska poměrně často přicházejí zprávy o ukrajinském ostřelování nebo vzdušných útocích zejména na příhraniční oblasti.

V pátek ruský resort obrany informuje o sestřelení 70 ukrajinských dronů nad Rostovskou oblastí, dvou nad Bělgorodskou, dvou nad Volgogardskou, šesti nad Voroněžskou, šesti nad Kurskou oblastí a likvidaci jednoho dronu nad ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014. Zda se některé vzdušné zbraně nepodařilo zlikvidovat, ruské ministerstvo nezmiňuje.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v noci informovala s odvoláním na gubernátora Voroněžské oblasti o ukrajinském útoku na tamní sklad s pohonnými hmotami. „Podle předběžných informací několik bezpilotních letounů nepatrně poškodilo palivové nádrže,“ uvedl gubernátor Alexandr Gusev s poznámkou, že nikdo nebyl zraněn.

Rusko uneslo z Ukrajiny více než devatenáct tisíc dětí. Některé nabízí k adopci na vládním portálu

Číst článek

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk mezitím na platformě Telegram uvedl, že Rusko vyslalo v noci na pátek na Ukrajinu 14 střel různého typu a 17 útočných dronů, přičemž ukrajinské protivzdušné obraně se povedlo zničit sedm střel a všech 17 bezpilotních letounů nad Chmelnyckou, Charkovskou, Mykolajivskou, Oděskou, Záporožskou, Dněpropetrovskou a Kirovohradskou oblastí.

O tom, kam dopadly nezničené střely, se nezmiňuje. Agentura Reuters upozorňuje na sdělení šéfa Záporožské oblasti Ivana Fedorova, podle něhož blíže neupřesněný počet střel mířil na otevřené prostranství v jím spravovaném regionu a zatím nejsou informace o obětech nebo škodách. Informace obou stran konfliktu nelze ověřit.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme