Ruské síly se snaží dobýt Avdijivku. Východ Ukrajiny se brání před zesíleným bombardováním

Ruské síly se nadále snaží o dobytí Avdijivky na východě Ukrajiny. Obranu řadu měsíců obléhaného města se snaží narušit zesíleným leteckým bombardováním, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Sledujeme online Avdijivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dronem zasažené auto v ukrajinské Avdijivce

Dronem zasažené auto v ukrajinské Avdijivce | Foto: Serhii Nuzhnenko RFE/RL | Zdroj: Reuters

Nový útok s cílem obklíčit strategicky položené město na dohled od okupovaného Doněcka zahájily ruské síly v polovině října. Pohnout frontovou linií se jim od té doby podařilo jen nepatrně a za cenu velkých ztrát.

„Boje stále pokračují. V posledních dvou dnech okupanti zvýšili počet náletů s použitím řízených bomb z letounů Su-35,“ řekl jeden z mluvčích ukrajinské armády Oleksandr Štupun.

„Nepřítel také přivádí stále více pěchoty. Když se však předevčírem pokusil nasadit obrněnou techniku, shořely dva tanky a 14 dalších vozidel,“ dodal s tím, že ukrajinští vojáci za posledních 24 hodin odrazili osm útoků na město.

Šéf místní vojenské správy Vitalij Barabaš agentuře Ukrinform sdělil, že na tomto úseku fronty při ofenzivně zemřelo 3000 až 4000 ruských vojáků a zhruba dvojnásobný počet utrpěl zranění.

Nepoškozená ve městě známém obří koksovnou podle něj nezůstala „ani jedna budova“, z předválečných 32 000 obyvatel zůstalo jen něco přes 1500, přičemž nadále probíhá evakuace. Nemocnice funguje za neustálého ostřelování, otevřen je jediný obchod, dodal.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj uvedl, že jednal o „nejžhavějších sektorech“ frontové linie s Charlesem Brownem, předsedou sboru náčelníků štábů ozbrojených sil Spojených států.

ava, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme