Ukrajina buduje zákopy a zátarasy. ‚Obrana na frontě ale není dostatečná,‘ upozorňuje analytik

Jedním z hlavních úkolů Ukrajiny v nynější fázi války je vybudovat pevné obranné konstrukce v očekávání rozsáhlejší ruské ofenzivy, která by podle ukrajinských představitelů mohla začít už na jaře, uvedl americký deník The Wall Street Journal. Obranné pozice jsou pro Ukrajinu zásadní i kvůli jejím problémům s mobilizací vojáků. Snaha o jejich vybudování ale podle listu zatím zásadní výsledky nepřinesla a obranné linie jsou nesourodé.

Avdijivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákopy na Ukrajině

Už v listopadu Ukrajina oznámila kampaň na vybudování rozsáhlé sítě opevnění podél frontové linie, především v oblastech u Avdijivky (ilustrační foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Prostranství západně od Avdijivky na východě Ukrajiny je poseté bagry, které vytvářejí protitankové příkopy, i když tato vozidla by se hodila spíše na staveniště než na bojiště, poznamenal list.

Biden pozval na svůj projev Navalnou a Zelenskou, ty se ale z účasti omluvily. Jejich odmítnutí má dvě verze

Číst článek

Ukrajinci se podle něj pokoušejí vytvořit fyzické překážky po vzoru těch, které vybudovaly před více než rokem ruské síly a zbrzdily pomocí nich ukrajinskou protiofenzivu.

Ruské obranné konstrukce zahrnovaly vícevrstvé zákopové linie, protitankové příkopy, betonové bloky a rozsáhlá minová pole, která, jak se ukázalo, bylo téměř nemožné překonat.

Už v listopadu Ukrajina oznámila kampaň na vybudování rozsáhlé sítě opevnění podél frontové linie, především v oblastech u Avdijivky. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval, aby se do prací zapojily i soukromé firmy a sponzoři.

V pondělí ukrajinský premiér Denys Šmyhal řekl, že na vybudování opevnění už bylo vyčleněno v přepočtu 800 milionů dolarů (kolem 18,6 miliardy korun).

Západní představitelé a vojáci ale upozorňují, že tato snaha zatím nevedla ke kýženým výsledkům. Rusům se podařilo vytlačit ukrajinské síly z vesnic západně od Avdijivky, i když podle listu mohly vyvýšeniny a vodní plochy v terénu o něco víc na Západ posloužit Kyjevu jako přírodní přehrada, kterou je snazší ubránit.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Ukrajinu by měl znepokojovat nedostatek rozvrstvené obrany podél frontové linie,“ sdělil americkému listu analytik Franz-Stefan Gady, který si nedávno prohlédl frontovou linii v oblasti Donbasu na východě země.

Ukrajinský prezident Zelenskyj nařídil po útoku posílit protivzdušnou obranu Oděsy

Číst článek

Obranné konstrukce často budují samotní vojáci, a to i pod palbou, sdělil listu zástupce velitele 3. útočné brigády Maksym Žorin. Vyjádřil přitom naději, že obranná linie u Pokrovsku západně od Avdijivky bude dostatečná k tomu, aby v nadcházejících týdnech vydržela očekávaný ruský útok.

S problémy na bojišti se ale potýká i Rusko. Přestože Moskva má k dispozici vícero vojáků i zdrojů než Kyjev, není s to je efektivně soustředit a místo toho útočí na ukrajinské pozice pomocí mas špatně vycvičených vojáků, za což podle ukrajinských vojáků platí vysokými ztrátami.

Ruští velitelé podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele z NATO „nařizují kvůli politickému tlaku nedostatečně obsazeným a nezkušeným jednotkám nerealistické cíle“. Rusové podle něj neumí využít jednotlivých průlomů a dosáhnout zásadních zisků.

eza, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme