Ruské jednotky plně obklíčily Bachmut, tvrdí Kreml. ‚Předčasné závěry,‘ oponuje šéf wagnerovců

Ruské jednotky blokují cesty do Bachmutu, ukrajinské síly odřízly od posil a zbavily je možnosti ústupu, uvedlo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany. Východoukrajinské město je už dlouhé měsíce v epicentru krvavých bojů. V poslední době se zdá, že zde Rusové postupují, poznamenala agentura AFP.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják při střelbě na ruské jednotky u frontové linie u Bachmutu

Ukrajinský voják při střelbě na ruské jednotky u frontové linie u Bachmutu | Foto: Oleksandr Klymenko | Zdroj: Reuters

Informaci ruského ministerstva nebylo možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů a Kyjev na ni zatím nereagoval. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny, která především bojuje o Bachmut, ale tvrzení o obklíčení města zpochybnil.

Soud v Haagu nařídil Rusku zaplatit ukrajinskému Naftogazu pět miliard dolarů, oznámil šéf firmy

Číst článek

Ruské výsadkové jednotky, které na křídlech poskytují podporu útočným oddílům Wagnerovy skupiny při vytlačování ukrajinských sil z centra města, „blokují přepravu záloh ukrajinských ozbrojených sil do města a možnost ústupu nepřátelských sil“, řekl ve čtvrtek novinářům podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva, generál Igor Konašenkov.

Snahy o dobytí Bachmutu, kterému Rusové stále říkají sovětským názvem Arťomovsk, podle Konašenkova podpořilo také letecké bombardování a ostřelování z raketometů a děl.

Tvrzení ruského ministerstva nicméně zpochybnil jeho ruský rival, šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři nesou hlavní tíhu bojů o Bachmut.

Prigožin nesouhlasí

O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily.

„Ukrajinská armáda pokračuje v přivádění posil a odesílá je do města. Pokračují těžké a krvavé boje, a tak je předčasné hovořit o úplném obklíčení Bachmutu,“ citovala AFP z vyjádření Prigožina, podle kterého Rusové dobyli čtyři pětiny města.

Na zabití ruského vojenského blogera v Petrohradu se podílel i muž z Ukrajiny, tvrdí FSB

Číst článek

Ukrajinská agentura Unian ve čtvrtek ráno s odvoláním na analýzu amerického Institutu pro studium války napsala, že v Bachmutu pokračují tvrdé boje, ruské jednotky ale podle všeho za uplynulý den v oblasti nedosáhly žádných potvrzených zisků.

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromove, která leží asi tři kilometry západně od Bachmutu, a Bohdanivka, která se nachází asi pět kilometrů severozápadně od města.

Pokračující obrana Bachmutu podle Kyjeva způsobuje ruským silám těžké ztráty před chystanou ukrajinskou protiofenzivou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme