Válka ve výrobě. Rusko produkuje trojnásobek munice do děl oproti tomu co Západ pro Ukrajinu

Rusko ve srovnání s USA a Evropou vyrábí téměř trojnásobné množství dělostřelecké munice. Ve válce proti Ukrajině to pro něj znamená zásadní výhodu před další ofenzivou očekávanou během letošního roku. Upozorňuje na to americká televize CNN.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják v záporožské oblasti připravuje dělostřelecké granáty ráže 155 mm

Voják v záporožské oblasti připravuje dělostřelecké granáty ráže 155 mm | Zdroj: Reuters

Rusko vyrábí měsíčně 250 tisíc kusů dělostřelecké munice nebo asi tři miliony za rok, odhadují zpravodajské služby NATO a zdroje blízké západním iniciativám na vojenskou podporu Ukrajiny.

Rusko útočilo na Oděsu nebo Charkov. Moskva hlásí ostřelování v Kurské oblasti

Číst článek

Dohromady jsou Spojené státy a Evropa schopné za rok vyrobit jenom 1,2 milionu kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, řekl pro CNN nejmenovaný činitel z evropských zpravodajských služeb.

Spojené státy si jako cíl stanovily, že do konce příštího roku budou vyrábět 100 tisíc střel měsíčně, což je méně než polovina ruského objemu.

I tento počet je ale nyní podle vysoce postaveného činitele americké armády nedosažitelný vzhledem k tomu, že republikáni v Kongresu blokují balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 60 miliard dolarů.

„Dostali jsme se do války ve výrobě,“ řekl CNN nejmenovaný činitel NATO. „Výsledek na Ukrajině záleží na tom, jak je která strana vyzbrojena k jejímu vedení,“ podotkl.

Postupy na bojišti

Podle zástupce evropských zpravodajských služeb Rusko denně vystřílí okolo 10 tisíc dělostřeleckých granátů, Ukrajinci pětkrát méně. Poměr je v některých úsecích fronty podle něj ještě horší.

Exprezident Porošenko: Vy zastavte maniaka Putina, nám dejte zbraně. Ukrajinci pak zvládnou kouzlit

Číst článek

CNN poznamenává, že nedostatek dělostřelecké munice pro Ukrajinu přichází v pro ni zřejmě nejhorším období války od okamžiku, kdy se ruská vojska předloni v únoru blížila ke Kyjevu.

Peníze ze Spojených států na vyzbrojování ukrajinské armády došly a republikáni v Kongresu zablokovali možnou výplatu dalších. Rusko se nedávno zmocnilo ukrajinské Avdijivky a panuje přesvědčení, že je to jeho armáda, kdo má nyní iniciativu na bojišti.

Západní spojenci poskytli Ukrajině řadu vyspělých systémů, včetně tanků M-1 Abrams. Brzy Ukrajina získá bojové letouny F-16. Nicméně vojenští analytici jsou přesvědčeni, že o vítězství nebo prohře v této válce rozhodne to, kdo odpálí více dělostřeleckých granátů.

„Záleží to opravdu na dělostřelecké munici, protože v její výrobě Rusko získává významný náskok, díky čemuž si připisuje postupy na bojišti,“ řekl činitel Severoatlantické aliance.

Putinův projev o stavu země: Měl být jen formalitou, vyvolal ale depresivní dojem sílící eskalace

Číst článek

Ruské zbrojovky vyrábějící tento typ munice podle něho pracují v nepřetržitém provozu. V ruském obranném průmyslu nyní pracuje asi 3,5 milionu lidí, před začátkem invaze na Ukrajině to byly dva miliony až 2,5 milionu lidí. Rusko navíc munici dováží z Íránu a Severní Koreje.

Navzdory tomu Rusko nedokáže své potřeby zcela pokrýt, uvádějí západní činitelé. Představitelé spojeneckých zpravodajských služeb neočekávají, že by Rusko v dohledné době na bojišti výrazně postoupilo.

Ruské výrobní kapacity mají také své limity a očekává se, že vrcholu dosáhnou někdy během letoška. Nicméně i tak je ruská produkce mnohem vyšší než to, co pro Ukrajinu vyrábějí Spojené státy a Evropa, upozorňuje CNN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme