Rusko a Ukrajina si vyměnily zajatce. Moskva posílá další vojáky k Severodoněcku

Při bombardování samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny v sobotu zemřelo pět lidí a dalších 12 utrpělo zranění, uvedly místní úřady. Podle proruských separatistů útočila ukrajinská armáda. Prohlášení bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ruského ostřelování ukrajinského Doněcku

Následky ruského ostřelování ukrajinského Doněcku | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Starosta Doněcku Alexej Kulemzin na sociální síti telegramu informoval, že cílem útoků bylo v sobotu časně ráno několik čtvrtí. Poničena byla budova Doněcké národní univerzity, škola, obytné domy i administrativní budovy, uvádí britská stanice BBC na svých internetových stránkách.

Těžké boje na východě pokračují. Ukrajinci nemají dostatek moderní techniky k protiofenzivě

Číst článek

V podzemí uhelného dolu Zasjadko v Doněcku v sobotu uvázlo 77 horníků poté, co byl v důsledku ostřelování odpojen od elektrické energie.

Později proruští proruští separatisté z Doněcké lidové republiky informovali, že se horníky podařilo zachránit a nikomu se nic nestalo. Separatisté tvrdí, že oblast, kde se důl nachází, ostřelovaly ukrajinské jednotky. Agentura Reuters uvedla, že se jí tuto informaci nepodařilo ověřit.

Ukrajina dlouhodobě popírá, že by prováděla útoky na dva separatistické regiony, které tvoří Donbas, kde se proruští separatisté před osmi lety zmocnili rozsáhlých území a vyhlásili tam samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. Moskva je uznala krátce před únorovým zahájením invaze na Ukrajinu.

Text pokračuje pod online reportáží.

Výměna zajatců a postup na Izjum

Ukrajinská vojenská rozvědka v sobotu informovala, že na Ukrajinu se v rámci výměny z Ruska vrátilo pět zajatců. Čtyři z nich, civilisty, Rusové zajali na začátku invaze v Kyjevské oblasti. Pátým byl mrtvý ukrajinský voják, uvádí ruskojazyčná verze BBC. Pět vězňů v sobotu naopak Ukrajina propustila do Ruska, vojenská rozvědka ale neupřesnila, zda šlo o vojáky, nebo civilisty.

Ruské invazní jednotky na Ukrajině v posledních 48 hodinách pravděpodobně obnovily své úsilí o postup jižně od Izjumu, uvedlo v sobotu ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů na východní Ukrajině britské ministerstvo obrany. Cílem Rusů je podle něj postoupit hlouběji do Doněcké oblasti a obklíčit ukrajinské obránce u Severodoněcka ze severu.

Britský resort obrany se dále věnuje případným evakuacím civilistů. Představitelé proruských separatistů na východě Ukrajiny od poloviny června tvrdí, že se snaží vytvořit humanitární koridory, které by umožnily evakuaci civilistů ze Severodoněcku.

Rusko ovšem – už dříve na Ukrajině a předtím také v Sýrii – používalo jednostranně vyhlášené „humanitární“ koridory pro manipulaci s bojovým prostorem a k nucenému přesunu obyvatelstva, upozorňuje Londýn.

Ukrajinští civilisté zablokovaní v Severodoněcku proto podle Britů nejspíš budou nedůvěřiví ke koridorům navrhovaným ruskými nebo proruskými silami. Ruskem navrhovaná trasa by je navíc zavedla k městu Svatova, které se nachází hlouběji na Rusy okupovaném území.

‚Nenahraditelná ztráta. Zemřela budoucnost Ukrajiny.‘ V boji padl aktivista Ratušnyj, tvář Majdanu

Číst článek

Pokud civilisté nevyužijí nabídky odchodu koridorem, Rusko bude pravděpodobně tvrdit, že je oprávněné méně rozlišovat mezi nimi a případnými ukrajinskými vojenskými cíli v oblasti, dodává britské ministerstvo. Možnosti opustit město jsou přitom kvůli zničení mostů omezené.

Podle pravidelného ranního přehledu ukrajinského generálního štábu ruská armáda soustředila své úsilí ve směrech na Severodoněck, Bachmut a Slovjansk. Boje o prvně jmenované město podle něj pokračují. „Ve snaze zlepšit svou taktickou situaci se nepřátelské jednotky pokusily o útočné operace mimo město, ale byly neúspěšné,“ píše velení ukrajinských sil.

Všechny síly k Severodoněcku

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v sobotu v ukrajinské veřejnoprávní televizi řekl, že Rusko posílá do Severodoněcku rezervy z jiných míst bojů. „Dnes, zítra nebo pozítří tam nasadí veškeré rezervy, které mají .... protože už je jich tam tolik, panuje tam kritický zmatek,“ uvedl. Rusko podle něho ovládlo většinu Severodoněcku, celý ale ne.

Zástupce šéfa oblastní správy Serhij Bratčuk uvedl, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila v noci na sobotu dvě řízené střely nad Oděskou oblastí na jihu země, píše BBC. Cituje také šéfa regionální správy Poltavské oblasti Dmytra Lunina, který ohlásil raketový úder na ropnou rafinerii v Kremenčuku a další infrastrukturu, nikdo ale nebyl zraněn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme