Po ruském ostřelování hoří chemička Azot, tvrdí luhanský gubernátor. V areálu se skrývají stovky lidí

Ruské ostřelování chemičky Azot v Severodoněcku způsobilo po úniku desítek tun maziva mohutný požár, uvedl v sobotu gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Gubernátor vystupoval v ukrajinské televizi, neřekl však, zda se požár v podniku, kde se skrývají stovky civilistů, podařilo uhasit, napsala agentura Reuters s tím, že sama nemohla situaci z nezávislých zdrojů ověřit.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemička Azot v ukrajinském Severodoněcku po ruském ostřelování

Chemička Azot v ukrajinském Severodoněcku po ruském ostřelování | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Boj o Severodoněck představuje jednu z nejkrvavějších bitev války, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině na konci února a která v sobotu pokračuje 108. dnem. Dříve se uvádělo, že průmyslová zóna v Severodoněcku představuje poslední významnější část města, kde se drží ukrajinské jednotky.

Boje o město podle Hajdaje pokračují nepřetržitě. „Bohužel nepřátelské dělostřelectvo prostě rozebírá patro po patru budovy, které nyní slouží jako kryty,“ řekl.

Rusko popírá, že by útočilo na civilisty a ničilo civilní cíle.

Reportáž z válečné linie: u Pavlohradu je vidět hustý sloup černého kouře, městem zní sirény

Číst článek

Město leží na východním břehu řeky Severní Doněc, jejíž klesající hladina kvůli suchu činí ukrajinskou obrannou linii zranitelnější vůči útoku ruských sil, které se opakovaně pokoušely řeku překročit. „Řeka klesla asi o tři metry, možná i víc, a proto možná dojde k dalším pokusům o překročení řeky a vytvoření nového předmostí,“ řekl Hajdaj.

Ruské nálety podle gubernátora sousední Doněcké oblasti, která také leží v Donbasu na východě země, přerušily dodávky elektřiny v Slovjansku, Kramatorsku, Bachmutu a dalších místech oblasti, které dosud jsou v ukrajinských rukou.

„Rusové cílevědomě ničí objekty kritické infrastruktury, aby zkomplikovali život lidí, kteří dosud zůstávají v oblasti. Dodávky elektřiny chceme obnovit co možná nejdříve, ale vše závisí na situace s bezpečností,“ dodal gubernátor Pavlo Kyrylenko podle BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme