Devět milionů Ukrajinců je bez proudu kvůli nedostatku elektřiny. Rusko dál ostřeluje desítky měst

Téměř devět milionů lidí, tedy zhruba čtvrtina populace, zůstává na Ukrajině bez proudu kvůli nedostatku elektřiny a výpadkům v důsledku pokračujících ruských útoků, řekl v pravidelném nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Přesto, že výpadky zůstávají, je jich podle prezidenta nyní méně a bývají kratší.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 13:55 27. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Bachmutu musí během intenzivního ruského ostřelování kácet městské stromy, aby si mohli zatopit

Obyvatelé Bachmutu musí během intenzivního ruského ostřelování kácet městské stromy, aby si mohli zatopit | Zdroj: Reuters

Desítky měst v Luhanské, Doněcké, Charkovské, Chersonské a Záporožské oblasti se za uplynulý den staly terčem ostřelování ruských sil, informoval v úterý ukrajinský generální štáb ve své ranní operační svodce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že kvůli útokům na energetickou infrastrukturu je zhruba čtvrtina obyvatel země bez proudu. 

Sergej Kovalenko, šéf společnosti YASNO, která do Kyjeva dodává elektřinu, v noci na úterý uvedl, že i když se situace zlepšuje, výpadky elektřiny budou pokračovat. „Opravy běží, ale nouzové odstávky budou i nadále,“ uvedl Kovalenko na své stránce na facebooku.

‚Každá válka končí diplomaticky.‘ Ukrajina podle Kuleby uspořádá mírový summit

Číst článek

Podle ukrajinské armády Rusko ostřelovalo obydlené oblasti podél pravého břehu řeky Dněpr. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu řekl, že maximální sílu a koncentraci nyní vyžaduje frontová linie v Bachmutu, Kreminně a dalších oblastech Donbasu.

Mluvčí generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Štupun v ranní svodce upřesnil, že během uplynulého dne ruské síly provedly dva raketové útoky a 44 útoků z několika raketometů.

Současně jednotky ukrajinských obranných sil odrazily útoky okupantů u Novoselivska a Stelmachivky v Luhanské oblasti a u Dilijivky, Krasnohorivky, Vodjaně, Veselove, Maryinky a Pobedy v Doněcké oblasti.

Ve Volyňském, Polském, Siverském a Slobožanském sektoru zůstala situace bez výraznějších změn, nepřítel udržuje vojenskou přítomnost podél státní hranice, nebyly zjištěny žádné známky formování jeho útočných skupin, dodal Štupun.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Boje a ostřelování měst na východní a jižní Ukrajině pokračuje den poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Kyjev musí přijmout ruské požadavky, aby válka skončila. Jinak Ukrajině hrozí porážka na bitevním poli, tvrdil Lavrov.

Boje u Bachmutu

Mezi požadavky Moskvy je také, aby Kyjev uznal nárok Ruska na pětinu ukrajinského území. Kyjev, který se těší podpoře Spojených států a zemí NATO, slíbil, že dobije zpět celé své okupované území a vyžene pryč všechny ruské vojáky.

Britské ministerstvo obrany v úterý ve svém pravidelně zveřejňovaném přehledu situace na Ukrajině uvedlo, že boje byly v uplynulém dni obzvlášť intenzivní kolem města Bachmut v Doněcké oblasti a města Svatove v Luhanské oblasti.

Při pádu ukrajinského dronu na leteckou základnu Engels v Rusku zemřeli tři vojáci, hlásí Moskva

Číst článek

„Rusko nadále v těchto oblastech podněcuje útoky malého rozsahu, ale územní zisky jsou mizivé, uvedlo ministerstvo.

Na záběrech, které zveřejnila agentura Reuters bylo vidět, jak v Bachmutu hoří velká obytná budova, zatímco ulice jsou zavalené sutinami a většina budov má vytlučená okna.

Získání kontroly nad městem by mohlo Rusku poskytnout odrazový můstek k postupu na dvě větší města, Kramatorsk a Slovjansk.

Naše budovy jsou zničené. Tam, co bydlím, býval obchod, ale teď už tam není, řekl 85letý Oleksandr a dodal, že je jediným zbývajícím obyvatelem z původního obytného domu.

Podle ukrajinského nezávislého vojenského analytika Oleha Ždanova pokračují těžké boje také v kopcovitých oblastech nedaleko Kreminny v Luhanské oblasti, stejně jako kolem Bachmutu a Avdijivky v Doněcké oblasti. Ohnivý oblouk v Doněcké oblasti dál hoří, uvedl Ždanov ve videonahrávce zveřejněné na sociálních sítích.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme