Rusko a Ukrajina bojují o důležitý bod v Černém moři. ‚Kdo získá Hadí ostrov, ovládne válku,‘ varuje expert

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu je Hadí ostrov v Černém moři významným strategickým bodem. Skalnatý výběžek o velikosti zlomku čtverečního kilometru obsadili ruští vojáci, kteří se snaží posílit své pozice. Pokud se jim to podaří, ovládnou moře, zemi i vzduch, varuje podle stanice BBC vojenský expert Oleh Ždanov.

Lvov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hadí ostrov v Černém moři

Hadí ostrov v Černém moři | Foto: Planet Labs PBC | Zdroj: Reuters

Rusko tvrdí, že Ukrajina utrpěla katastrofální ztráty při neúspěšném pokusu o znovudobytí ostrova. Údajně přišla o speciální jednotky, válečná letadla, vrtulníky i drony. Ukrajina však trvá na tom, že se jí na místě daří likvidovat nepřátelské jednotkyBitva neskončila a Rusko se opakovaně snaží posílit svou pozici na ostrově, uvádí zpravodajská služba britského ministerstva obrany.

Rusko se snaží upevnit pozice na Hadím ostrově, na východě Ukrajiny se bojuje o tři města

Číst článek

Hadí ostrov se rozprostírá na zlomku čtverečního kilometru pevniny (20,5 hektaru). O jeho významu pro kontrolu západní části Černého moře ale nemůže být pochyb.

„Pokud se ruským jednotkám podaří obsadit Hadí ostrov a vybudovat systémy protivzdušné obrany dlouhého doletu, ovládnou moře, zemi a vzduch v severozápadní části Černého moře a na jihu Ukrajiny,“ řekl stanici BBC vojenský expert Oleh Ždanov.

Strategické polohy ostrova si bylo Rusko vědomé už na začátku války, během několika hodin od vypuknutí invaze na místo doplula ruská vlajková loď Moskva, jejíž posádka přiměla ukrajinské vojáky na ostrově, aby se vzdali. „Navrhuji, abyste složili zbraně a vzdali se, abyste se vyhnuli krveprolití a zbytečným obětem. Jinak začne bombardování,“ prohlásil tehdy jeden z ruských důstojníků.

Ruskou válečnou loď poslali ukrajinští vojáci do patřičných míst, Rusové ale ostrov obsadili. O několik týdnů později zamířila Moskva ke dnu. Ruské zásobovací lodě, které nyní míří k malému bodu v Černém moři, mají kvůli ztrátě křižníku minimální ochranu, upozornila zpravodajská služba britského ministerstva obrany.

Strategická poloha

‚Ruská lodi, idi na chuj!‘ Na známku s křižníkem Moskva se v Kyjevě stály dlouhé fronty

Číst článek

Ruský vojensko-politický analytik Alexander Michajlov ale podotýká, že pokud Rusové posílí své pozice na Hadím ostrově, mohli by být schopni řídit dopravu v Černém moři i provoz lodí na řece Dunaji, která do moře ústí. „Pokud bude vybudovaná silná základna a vojenská infrastruktura, bylo by možné zablokovat lodě, které vplouvají do řeky, stejně jako ji opouštějí,“ řekl analytik ruským médiím.

Posílení ruských jednotek na ostrově by mohlo mít pro Ukrajinu katastrofální následky, a to jak ze strategického, tak z ekonomického hlediska. Ukrajina už kvůli přítomnosti ruských vojsk musela uzavřít svůj přístav v Oděse, čímž pozastavila vývoz obilí. Ždanov se navíc obává, že by se z ostrova mohla stát druhá fronta.

Pokud Rusové uspějí v instalaci systémů protivzdušné obrany dlouhého dosahu, budou schopni bránit svou letku, která může dosáhnout ukrajinského pobřeží,“ uvedl vojenský expert pro stanici BBC. Ruským jednotkám by to také dalo šanci proniknout do Podněstří, odtrženého území Moldavska podporovaného Ruskem, které leží nedaleko Oděsy.

Ohrožení jižního křídla NATO

V ohrožení by se však neocitla pouze Ukrajina, ale i jižní křídlo NATO. Hadí ostrov se totiž nachází pouze 45 kilometrů od Rumunska, které je součástí Severoatlantické aliance. Pokud by Rusko dokázalo umístit na ostrově protivzdušný raketový systém S-400, došlo by ve válce podle britského námořního analytika Jonathana Benthama k zásadnímu zlomu.

U Hadího ostrova hoří ruská fregata, uvedla ukrajinská média. Moskva o žádném incidentu neví

Číst článek

Také podle rumunského historika Dorina Dobrincua by se Rusko dostalo do výhodné pozice. „Je to velmi důležité pro rumunskou vládu a lid, ale také pro celou alianci. Rusko by tak získalo možnost zničit města a vojenské cíle na východě našeho území,“ varoval historik. NATO proto od začátku války posílilo rumunské hranice, na místo vyslalo belgické a francouzské síly.

Také pro Rumunsko existují velká ekonomická rizika. Hadí ostrov leží v blízkosti ústí řeky Dunaj, která vymezuje rumunskou hranici s Ukrajinou, do Černého moře. Necelých dvě stě kilometrů jižně od ostrova se také nachází největší rumunský černomořský přístav Konstanca, který v současné době přijímá kontejnerové lodě, které již nejsou schopny plout do Oděsy.

Rumunské Euroatlantické centrum odolnosti (Euro-Atlantic Centre for Recilience) se také domnívá, že Rusko se může rozhodnout anektovat ostrov a kontrolovat černomořské námořní trasy směrem k Bosporu, průlivu mezi Černým a Marmarským mořem na severozápadě Turecka.

Historicky patřil Hadí ostrov Rumunsku, dokud nebyl v roce 1948 postoupen Sovětskému svazu, který jej používal jako radarovou základnu. Protože bylo Rumunsko až do roku 1989 pod sovětským vlivem, Bukurešť takové nastavení přijala. Nad ostrovem převzala kontrolu s pádem komunismu Ukrajina.

Hadí ostrov nemá pouze strategický význam. Část Černého moře, která ho obklopuje, je bohatá na zdroje ropy a plynu, které se dělí právě mezi Ukrajinu a Rumunsko. V roce 2009 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu stanovil územní limity ostrova, Rumunsku připadlo téměř 80 procent černomořského kontinentálního šelfu, Ukrajině zbylých zhruba dvacet procent.

lou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme