Most přes Dněpr u okupovaného Chersonu je uzavřený. Ukrajinci ho ostřelují systémy HIMARS

Úřady v Ruskem kontrolovaném ukrajinském městě Cherson uzavřely jediný a strategický most přes řeku Dněpr. Přimělo je k tomu ostřelování vysoce přesnými raketovými systémy HIMARS, které ukrajinské armádě dodaly Spojené státy. O uzavření mostu informoval Ruskem dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov, posléze útoky na most potvrdila i ukrajinská strana.

Kyjev (Aktualizováno: 22:22 27. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonivskyj most přes řeku Dněpr v Ruskem okupované Chersonské oblasti má strategický význam, protože je jednou z pouze dvou spojnic přes řeku v Moskvou kontrolované oblasti na jihu země. Ukrajinská armáda ho ostřeluje z amerických systému HIMARS, aby Rusy odřízla.

Antonivskyj most přes řeku Dněpr v Ruskem okupované Chersonské oblasti má strategický význam, protože je jednou z pouze dvou spojnic přes řeku v Moskvou kontrolované oblasti na jihu země. Ukrajinská armáda ho ostřeluje z amerických systému HIMARS, aby Rusy odřízla. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Raketový útok v Chersonu se odehrál v noci na středu, v době ostřelování byly ve městě slyšet výbuchy, uvedl zpravodaj agentury Interfax z místa. Několik raket vypálených na most podle regionální správy zneškodnila ruská protivzdušná obrana. „Chci mnohé uklidnit - most stojí,“ napsal Stremousov na sociální síti Telegram.

Ukrajina zdůraznila, že ukrajinské dělostřelectvo útok na Antonivskyj most provedlo s vysokou přesností. „Údery na most byly, ale byly velice jemné,“ sdělila podle agentury Unian Natalija Humeňuková z tiskového oddělení ukrajinské armády. Humeňuková doplnila, že ukrajinští vojáci si totiž cení všeho, co je v zemi.

Žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny, kteří bojují na ruské straně, pravděpodobně postoupili u Vuhlehirské tepelné elektrárny, uvedlo ve středu ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině britské ministerstvo obrany.

Doplnilo, že někteří ukrajinští obránci se z oblasti patrně stáhli. Ruským vojákům se podle amerických analytiků z Institutu pro studium války (ISW) podařilo o něco postoupit na Donbasu také severovýchodně od města Bachmut.

Rusové v uplynulých dnech ovládli Berestove, o něž se několik týdnů sváděly boje a které leží mezi již ovládnutým Lysyčanskem a Bachmutem.

Pět měsíců války na Ukrajině. Od bojů ‚na bodáky‘ k bezkontaktní vzdálenosti a těžkým zbraním

Číst článek

Ukrajinští vojáci podle Jižního velitelství ukrajinských sil naopak o něco postoupili v Chersonské oblasti a opevnili se na levém břehu řeky Inhulec, napsala ruská redakce BBC.

Ztráty na straně ruské armády překonaly novou hranici. Na Ukrajině přišla už o 40 tisíc vojáků, uvádí generální štáb ukrajinské armády. Ve své pravidelné ranní zprávě kromě toho štáb informoval, že v Charkovské oblasti Rusové staví pontonové mosty, a snaží se tak zajistit zásobování a logistickou podporu svých jednotek v oblasti oddělené vodním tokem.

V Charkovské a Sumské oblasti Rusové monitorují situaci na bojišti ze vzduchu. U Kramatorsku a v oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od přístavu Oděsa, použili bezpilotní letouny, píše dále štáb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme