V osvobozené části Charkovské oblasti se našlo deset mučíren, řekl v projevu Zelenskyj

V osvobozené části Charkovské oblasti se po odchodu ruských jednotek našlo v různých městech a obcích deset mučíren, řekl v projevu v noci na neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slíbil zjistit totožnost všech, kteří tyto činy na Ukrajině páchali.

Sledovali jsme online Izjum Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masový hrob v Izjumu

Masový hrob v Izjumu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Mučení bylo na okupovaném území rozšířenou praxí,“ řekl Zelenskyj. Jako příklad uvedl železniční nádraží v obci Kozača Lopaň, v jejímž sklepě takzvané lidové milice mučily Ukrajince elektrickým proudem.

Na případ v neděli upozornila i prokuratura Charkovské oblasti, podle níž na nádraží docházelo k „nelidskému mučení“. Okupanti použili starý ruský polní telefon s generátorem, na který připojili elektrické kabely, jejichž konce připnuli na vyslýchané oběti.

,Stojíme za potrestáním válečných zločinců.‘ Lipavský kvůli Izjumu vyzval k ustavení zvláštního tribunálu

Číst článek

Vyšetřovatelé už „identifikovali jednotlivce, kteří pracovali pro představitele agresora a probíhají opatření k jejich trestnímu stíhání“, napsala prokuratura.

Zelenskyj v projevu také uvedl, že pokračují práce na provizorním pohřebišti v Izjumu, kde se našlo na 450 těl. Do sobotního večera odborníci exhumovali z hromadného hrobu 59 těl, z toho 17 vojáků a 16 mužů a 27 žen z řad civilistů.

Většina z nich nese podle znalců stopy násilné smrti, uvedl v neděli na telegramu gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v neděli vyzval v souvislosti se zprávami o nálezu hromadných hrobů v Izjumu k rychlenému ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude pracovat na stíhání této agrese.

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme