Zelenskyj nyní letouny F-16 nepotřebuje, prohlásil Biden. Kritizoval i mírový plán Číny

Pro dodávku bojových letadel F-16 Ukrajině není podle americké armády nyní důvod. V rozhovoru se stanicí ABC News to řekl americký prezident Joe Biden, který zaslání těchto zbraní Kyjevu znovu odmítl. Podle něj Washington v současnosti poskytuje Ukrajině zbraně, které její armáda potřebuje k dosažení územních zisků na jaře a létě. Biden se také kriticky vyjádřil vůči mírovému plánu, který v pátek představila Čína.

Sledujeme online Washington (Aktualizováno: 9:20 25. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačka F-16 polského letectva během letecké přehlídky Wings Over Baltics 2019

Letoun F-16 | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

„Ne, (ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj) nyní letouny F-16 nepotřebuje,“ uvedl Biden na otázku, zda Kyjev bojové letouny, o které v poslední době žádá, potřebuje. Biden také dodávku stíhaček v současné době vyloučil.

Podle něj američtí vojáci poukazují, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. Dále uvedl, že se v budoucnosti ukáže, jaké budou potřeby ukrajinské armády.

Spojené státy nyní poskytují Ukrajině zbraně, které potřebuje pro ofenzívu v jarních a letních měsících. „Podívejte se, posíláme mu (Zelenskému) to, co naše zkušená armáda považuje za potřebné nyní. Potřebuje tanky, dělostřelectvo, protivzdušnou ochranu, a to včetně dalšího (systému) HIMARS,“ řekl Biden.

Zelenskyj žádal USA a další evropské spojence o stíhačky již v minulém roce, ale v posledních měsících své žádosti vystupňoval. Ukrajina se nyní připravuje na očekávané zesílení ruské ofenzívy.

Podle západních představitelů s sebou však dodávky bojových letounů nesou logistické problémy při výcviku i potenciální hrozbu eskalace konfliktu s Ruskem.

USA zpřísnily protiruské sankce. Míří proti firmám podporujícím válku i devíti členům vlády

Číst článek

Biden již dříve tuto žádost odmítl, když v lednu novinářům řekl, že by na Ukrajinu letouny F-16 neposlal. Zelenskyj a další američtí představitelé, včetně ministra zahraničí Antonyho Blinkena, ale současně uvedli, že je to stále otevřená diskuse.

Americký prezident se také vyjádřil k čínskému plánu na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem. „Neviděl jsem v plánu nic, co by nasvědčovalo tomu, že obsahuje něco, co by bylo prospěšné pro někoho jiného než Rusko,“ řekl Biden.

Americký prezident současně Peking varoval před dodávkami vojenské techniky Rusku s tím, že by mu hrozily ze strany Washingtonu tvrdé sankce. „Nepředpokládám větší iniciativu Číny v dodávkách zbraní Rusku, a zatím jsme ji ani neviděli,“ prohlásil.

Šéf americké diplomacie Blinken přitom minulý týden vyjádřil obavu, že Čína zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií Kyjev odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s „novou územní realitou“.

V pátek Bílý dům oznámil, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů (asi 44,63 miliardy korun). Stalo se tak na první výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme