Kousek od Bachmutu. Hodně lidí poslechlo úřady a z Konstantynivky odešlo do bezpečí, někteří ale zůstali

Rusko často útočí i na týlová ukrajinská města v Donbasu, jakou jsou Kramatorsk, Slovjansk, Družkivka nebo Konstantynivka. Ta je nejblíž Bachmutu, o které Ukrajinci svádějí lítý boj s Rusy. Do ostřelované Konstantynivky se vydal i zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, aby zjistil, jak se vlastně takové město ve válečných podmínkách spravuje.

Konstantynivka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mykola Tereščenko, místostarosta, zástupce šéfa vojenské správy Konstantynivky.

Hodně lidí proto Konstantynivku opustilo a odešli do bezpečnějších končin, říká pan Mykola | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Zástupce náčelníka místní vojensko-civilní správy pan Mykola zorganizoval „vyhlídkovou cestu“ po městě. V Konstantynivce žilo podle něj před vyostřením situace až 45 tisíc lidí. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zpravodaje Českého rozhlasu na Ukrajině.

Hodně lidí proto Konstantynivku opustilo a odešlo do bezpečnějších končin. Všichni se snaží samostatně odjíždět z města. Uposlechli pokyny úřadů, protože není nic dražšího, než život. První Konstantynivku opustili děti a jejich vychovatelé z dětských domovů.

Asi před měsícem začalo Rusko používat k útokům na město různé typy zbraní, včetně salvových raketometů. Při útoku v úterý zahynuli tři lidé, čtvrtá žena umírá v nemocnici a je i hodně zraněných civilistů. „Momentálně je město velmi vylidněné, obvykle tu bývá hustý provoz,“ říká pan Mykola.

V létě se část lidí vrátila

Když Rusko zahájilo invazi, všichni začali utíkat a ucpali 50 kilometrů dlouhou ulici do Pokrovsku. Nebyla voda, elektřina, od května do léta nebyl plyn, protože ho centrálně odpojilo, aby nehrozilo nebezpečí výbuchu.

Ukrajina stále potřebuje pomoc. Čeští dobrovolníci předali auta pro převoz zraněných

Číst článek

V létě se to začalo zlepšovat a lidé se do Konstantynivky postupně vraceli. Zimu přežili normálně, jelikož se oblastní úřady podle pana Mykoly dokázali o obyvatelé postarat a zajistit dodávky základních věcí jako jsou voda a plyn. „Bylo zde i relativně bezpečně,“ dodává pan Mykola.

Situace se ale nyní značně zhoršila a lidé opět odjíždějí. Nemocnice fungují, přijímají pacienty z okolí, je tu i dětské oddělení, kde přivezli zraněnou šestiletou holčičku. Záchranáři i policie zatím fungují.

Vojensko-civilní správa města má na starosti nejen samotnou obranu, ale také rozdělování humanitární pomoci rodinám s více dětmi či starým lidem.

Většinou sem přiváží raněné, kteří mají střelná zranění nebo od šrapnelů. Právě projíždíme kolem nemocnice, která je zaplaťpánbůh celá.

Pan Mykola doplňuje, že ve městě nyní nejvíce chybí hygienické potřeby, potravin mají zatím dostatek.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme