Západ by měl soudit sám sebe, odpovídá Kreml na českou výzvu ke vzniku trestního tribunálu

Západ by měl nejdříve soudit sám sebe kvůli svým intervencím v Srbsku či Libyi. Uvedla to v pondělí mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v reakci na výzvu českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), aby vznikl trestní tribunál pro ruské vedení za jeho roli v invazi na Ukrajině.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doněck

Válka v Doněcké oblasti | Zdroj: Reuters

Lipavský v neděli na twitteru v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvedl, že politické vedení země musí nést zodpovědnost za to, když rozpoutá válku. „Česko patří k zemím, které chtějí, aby vznikl zvláštní trestní tribunál, který bude soudit nejvyšší ruské politické vedení za zločiny na Ukrajině,“ napsal.

„Začněte u sebe. Irák a zbytky Libye ocení aktivní pokání Západu. A mimochodem, Srbsko také. Nedotknutelní, kdy hodláte nad sebou nastolit spravedlnost?“ napsala v neděli večer Zacharovová na telegramu v reakci na Lipavského vyjádření.

Ukrajinci zničili velitelské stanoviště dronů. Na Sumskou oblast dopadlo na 200 střel, tvrdí Kyjev

Číst článek

Narážela na vojenské intervence Západu z posledních let, s nimiž Moskva vyslovovala nesouhlas.

S návrhem soudit ruské vedení kvůli válce na Ukrajině kromě Česka souhlasí několik dalších států včetně Nizozemska či trojice pobaltských republik. Možné válečné zločiny spáchané na Ukrajině již nyní vyšetřuje Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.

Moskva obvinění Kyjeva a západních zemí z válečných zločinů odmítá. Kreml tvrdí, že zahájil takzvanou speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizovat svého souseda a ochránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo.

Válka si od svého zahájení koncem února vyžádala desetitisíce mrtvých. Podle Kyjeva Rusko útočí záměrně i na civilní cíle. Rusko to navzdory řadě důkazů svědčících o opaku odmítá a tvrdí, že útočí jen na vojenské cíle a kritickou infrastrukturu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme