Spojené státy zavrhly nabídku Polska dodat Ukrajině stíhačky. Považují to za ‚vysoce riskantní krok‘

Americké ministerstvo obrany ve středu zavrhlo jakékoliv plány poskytnout Ukrajině stíhací letouny MiG-29, řekl jeho mluvčí John Kirby. Šlo by podle něho o „vysoce riskantní krok“, který by zároveň výrazně nezlepšil kapacitu ukrajinského letectva. Varšava v úterý oznámila, že je ochotna bojová letadla dodat na americkou základnu v Německu, načež by byla prostřednictvím NATO předána ukrajinské armádě.

Kyjev (Aktualizováno: 23:06 9. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Mig-29

Stíhací letoun MiG-29 | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

USA návrh Polska zjevně zaskočil a Pentagon jej odmítl s tím, že vzbuzuje značné obavy celého NATO. Washington nyní hledá nové možnosti, jak poskytnout ukrajinské armádě bojující proti ruské invazi další techniku, jako jsou třeba systému protiletecké obrany.

Kirby ve středu řekl, že americké tajné služby dospěly k závěru, že případné předání stíhacích letounů MiG-29 Ukrajině by mohlo vyvolat „významnou“ reakci Ruska.

Vláda reaguje na válečný konflikt na východě. ‚Lex Ukrajina‘ by měl pomoci uprchlíkům v Česku

Číst článek

Šéf Pentagonu Lloyd Austin ve středu mluvil se svým polským protějškem Mariuszem Blaszczakem a sdělil mu, jaký názor mají Spojené státy na věc. Poděkoval mu za ochotu, kterou Polsko projevilo. Jeho premiér Matuesz Morawiecki dříve během středy zopakoval, že o případném dodání stíhaček na Ukrajinu by muselo rozhodnout celé NATO.

Nejasnosti okolo plánu, které v úterý vzbudilo polské oznámení i chladné přijetí z americké strany, jsou podle agentury AP vzácným veřejným nesouladem mezi členy NATO. Aliance se snaží podporovat ukrajinskou armádu a zároveň nezabřednout do širšího konfliktu s Ruskem, které sousední zemi 24. února napadlo.

Otázka stíhaček

O možnosti poskytnutí polských stíhaček Ukrajině se hovořilo řadu dní, šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu prohlásil, že pokud by se tak Varšava rozhodla, pomohl by Washington posílit polské letectvo americkými stroji F-16. USA se nicméně podle pozorovatelů zjevně zdráhaly zaslání polských strojů na Ukrajinu oficiálně podpořit nebo se na něm přímo podílet.

Michal Baranowski, ředitel varšavské pobočky think tanku German Marshall Fund agentuře AP řekl, že polskou stranu zaskočilo to, že Blinken o migy požádal veřejně. „Bylo to považováno za nátlak ze strany Spojených států na Varšavu. A proto zareagovala tak, že se míč snažila vrátit na americkou stranu hřiště,“ uvedl Baranowski. Dodal, že „o všem se mělo jednat za zavřenými dveřmi“.

Agentura pro atomovou energii ztratila spojení se Záporožskou jadernou elektrárnou. Tu obsadili Rusové

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu možnost zaslání polských stíhaček Ukrajině přes Američany označil za „velmi nežádoucí a potenciálně nebezpečný scénář“. Rusko dříve varovalo, že podporu ukrajinských vzdušných sil třetí stranou by považovalo za její zapojení do konfliktu.

Polsko v úterý večer nabídlo, že své stroje MiG-29 pošle na americkou základnu Ramstein v Německu. Jak by se následně dostaly na Ukrajinu, nebylo jasné. Bezprostředně po oznámení Varšavy také nebylo jasné, jak se k návrhu staví Washington. Z následného vyjádření náměstkyně šéfa americké diplomacie Victorie Nulandové vyplývalo, že USA polská iniciativa zaskočila.

„Z toho, co vím, s námi svůj plán na dodání letadel předem nekonzultovali,“ uvedla na adresu Poláků Nulandová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme