Rusko se chystá ke stažení z Chersonu. Vojáci rabují a kradená auta či spotřebiče stěhují přes Dněpr

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny už 88 obcí, sdělil zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. V očekávání dalšího ukrajinského postupu v oblasti si Rusko pravděpodobně vytváří podmínky pro stažení vojsk a okupační správy ze západního břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Aktualizováno Kyjev/Washington (Aktualizováno: 19:39 21. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští parašutisté pochodují během zahajovacího ceremoniálu vojenského cvičení Západ 2021

Ukrajinská služba Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda informovala, že ruské síly přesouvají přes řeku vojenskou techniku (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Naposledy Ukrajina informovala 4. října o osvobození 50 obcí v Chersonské oblasti, podotkl server Meduza. Protiofenziva ukrajinské armády zřejmě nutí Rusy k přípravám na ústup, podotkl Institut pro studium války.

Několik telegramových účtů z Chersonu si ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, ukradená civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr do levobřežní obce Hola Prystaň.

Stanné právo na Ukrajině? Putin přitvrzuje, silný v kramflecích ale není, říká politický geograf

Číst článek

Ukrajinská služba Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda týž den informovala, že ruské síly přesouvají přes řeku vojenskou techniku. Zveřejnila také satelitní snímky, které ukazují ruský trajekt plující přes Dněpr z Kozackého na západním břehu do Nové Kachovky na břehu východním.

Stanice rovněž uvedla, že přívoz byl plně naložený, když zakotvil v Nové Kachovce, a zpět se vracel prázdný.

Tyto zprávy, byť neověřené, podle Institutu pro studium války celkově naznačují, že Rusko zřejmě cíleně stahuje velké množství vojáků a vybavení ze západního břehu Dněpru. Ruské velení se pravděpodobně alespoň částečně poučilo ze svých neúspěchů za nedávného panického ústupu z Charkovské oblasti, míní institut.

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov v pátek popřel tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusové zaminovali přehradu Kachovské vodní elektrárny a chystají na ni útok.

Agentuře RIA Novosti Stremousov řekl, že „jde o nepravdivou informaci, Zelenskyj je lhář“. Tvrdí, že naopak Ukrajinci se snaží zakrýt „vlastní zločinné plány“. Ruská okupační správa Chersonské oblasti už dříve tvrdila, že útok na přehradu chystá Ukrajina.

Dřívější obvinění

Po Zelenském v pátek Rusko z přípravy útoku na Kachovské přehradě obvinila také ukrajinská vojenská rozvědka. Rusové podle ní zaminovali přehradu už v dubnu a během tohoto týdne ke stavidlům a pilířům přehrady přidali další miny, napsala agentura Unian.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v pátek podle serveru Ukrajinska pravda vyzval Organizaci spojených národů, Evropskou unii a další organizace, aby do Kachovské vodní elektrárny urychleně vyslaly mezinárodní monitorovací misi.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruskem dosazení představitelé Chersonské oblasti v uplynulých dnech oznámili, že kvůli pokračující ukrajinské ofenzivě evakuují na levý břeh Dněpru civilní obyvatelstvo. Během týdne chtějí takto přesunout 50 tisíc až 60 tisíc lidí.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280 tisíc obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu.

Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Podle agentury Reuters postoupily v uplynulých několika týdnech o 20 až 30 kilometrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme