Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot, rozhodl Biden

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP s odvoláním na dva nejmenované americké představitele. Tento krok již podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington tak reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se v poslední době brání hlavně intenzivním ruským úderům v severovýchodní Charkovské oblasti.

Sledovali jsme online Washington/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a systém protivzdušné obrany Patriot

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a systém protivzdušné obrany Patriot | Foto: Jens Buttner | Zdroj: Reuters

Američtí činitelé s agenturou AP hovořili pod podmínkou zachování anonymity vzhledem k tomu, že rozhodnutí, o němž jako první napsal list The New York Times, dosud nebylo veřejně oznámeno.

Rusko oznámilo druhou fázi cvičení s jadernými zbraněmi, připojilo se Bělorusko

Číst článek

Pokud se informace potvrdí, půjde teprve o druhou kompletní baterii Patriot, kterou Spojené státy zemi bránící se už třetím rokem ruské agresi poskytnou. Pentagon mimoto Ukrajině průběžně dodává nezveřejněný počet raket pro tento systém. Patrioty včetně munice dodalo napadené zemi například také Německo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem května při návštěvě Madridu žádal o další americké systémy protivzdušné obrany s tím, že významně pomohou ukrajinským silám čelit více než 3000 leteckým pumám, které podle něj Rusko jen za minulý měsíc poslalo nejen na ukrajinské vojenské cíle, ale také na její energetickou síť a civilní oblasti.

Ukrajina podle Zelenského potřebuje nejméně dalších sedm těchto systémů, aby se ruským útokům mohla účinně bránit.

Ukrajina poprvé zasáhla stíhačku v Rusku, téměř 600 kilometrů od fronty, tvrdí rozvědka

Číst článek

Tento čtvrtek začíná v Bruselu dvoudenní jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance, kde vystoupí také americký ministr obrany Lloyd Austin. Mluvčí Pentagonu Pat Ryder v pondělí novinářům řekl, že ukrajinská potřeba protivzdušné obrany bude jedním z témat zasedání.

Spojené státy průběžně naléhají na spojence v NATO, aby poskytli Ukrajině vlastní systémy protivzdušné obrany. Mnozí z nich se jich však zdráhají vzdát – zejména pak východoevropské země, které se rovněž cítí Ruskem ohroženy, poznamenala AP.

Ani Washington však nechce Patriotů věnovat příliš mnoho, protože jsou nasazovány po celém světě k ochraně amerických sil i spojenců USA, jako tomu bylo například při rozsáhlém vzdušném útoku Íránu proti Izraeli v polovině dubna.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme