Rusko dál útočí, nehledě na ztráty, tvrdí Ukrajina. Kyjev za uplynulý den odrazil 55 útoků

Rusové za cenu velkých ztrát útočí na pěti úsecích fronty, uvedl ukrajinský generální štáb ve čtvrtečním ranním přehledu situace na bojišti. Ruské ztráty od začátku války odhadlo ukrajinské velení na 184 420 mužů, z toho 670 během uplynulých 24 hodin. Podobná tvrzení nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ruské jednotky dál útočí u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marjinka a Šachtarsk v Donbasu na východě Ukrajiny.

Sledujeme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci se vrací z fronty u Bachmutu

Ukrajinští vojáci se vrací z fronty u Bachmutu | Zdroj: Reuters

Ukrajinské síly během uplynulého dne odrazily 55 útoků; nejtěžší boje se podle ukrajinského štábu vedou o Bachmut a Marjinku.

Ruské síly dobyly skoro 88 procent rozlohy Bachmutu, odhadli analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Upozornili na tvrzení ruských blogerů, že žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny ovládli čtvrť na severozápadě města, včetně městské nemocnice č. 2.

V osvobozené části Chersonské oblasti šest lidí utrpělo zranění při ruském ostřelování, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na oblastní správu. Ostřelování čelily i pohraniční obce v Sumské oblasti, o případných obětech či zraněných se úřady nezmínily.

Ruské síly ve středu také napadly Ukrajinu 26 bezpilotními letouny íránské výroby Šáhed-136, z nichž 21 se podle ukrajinského velení podařilo sestřelit.

Z ranního hlášení ukrajinského generálního štábu vyplývá, že situace na frontě se během uplynulých 24 hodin podstatně nezměnila, konstatovala ruská redakce BBC.

Ruské válečné zločiny

Uvedla také, že ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin při vystoupení ve výboru Sněmovny reprezentantů Kongresu USA řekl, že jeho úřad zaznamenalo 80 000 případů, které mají charakter válečných zločinů spáchaných ruskými vojsky na ukrajinském území. Ukrajinské soudy mezitím shledaly 31 Rusů vinnými z válečných zločinů.

VIDEO: Nad Kyjevem se objevil záhadný záblesk. Podle expertů mohlo jít o pád meteoritu

Číst článek

Generální prokuratura zjistila jména dalších 310 podezřelých z takových zločinů a ukončila vyšetřování 152 možných válečných zločinců. Některé případy se posuzují v nepřítomnosti obviněných, protože k dispozici jsou usvědčující důkazy a nelze čekat, až pachatelé budou dopadeni. Generální prokurátor obvinil Moskvu, že na Ukrajině páchá zvěrstva systematicky, zločiny nemají náhodný charakter.

Moskva popírá, že by se ruští vojáci dopouštěli válečných zločinů. Ruské soudy již poslaly na dlouhá léta do vězeňských táborů lidi, kteří se odvážili o něčem podobném hovořit.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Nové uskupení sil Dněpr

Britská vojenská rozvědka si v pravidelném přehledu všímá úterního komuniké Kremlu o návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina na okupovaném území jižní Ukrajiny, konkrétně velitelství uskupení sil Dněpr, což byla jedna z prvních zmínek o takovém uskupení.

Rusko používá termín uskupení sil specificky pro velkou, úkolově organizovanou operační jednotku. Na začátku invaze byly ruské síly organizovány do uskupení, z nichž každé bylo začleněno do svých domovských vojenských okruhů v Rusku, například šlo o západní a centrální skupinu sil.

Existence zjevně nového uskupení Dněpr podle rozvědky naznačuje vývoj původní organizace ruských sil, a to pravděpodobně kvůli těžkým ztrátám. Úkolem uskupení Dněpr bude nejspíše bránit jižní sektor okupované zóny a zejména jihozápadní křídlo, vyznačené řekou Dněpr.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme