Rusko bude v bojích o Časiv Jar těžit z nedostatku munice Ukrajiny, míní americký institut

Ruské armádní velení se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války bude při dobývání Časiv Jaru v Doněcké oblasti snažit využít toho, že se Ukrajina potýká s kritickým nedostatkem munice. Díky tomu mohou Rusové postupovat rychleji než během operací u Bachmutu, který ovládli loni v květnu po mnoha měsících krvavých bojů, nebo u Avdijivky, jež padla do jejich rukou letos v únoru.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják s municí pro houfnici v Doněcké oblasti na Ukrajině

Voják s municí pro houfnici v Doněcké oblasti na Ukrajině | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v neděli řekl, že Rusko má v plánu Časiv Jar ovládnout do 9. května, kdy se v zemi tradičně konají oslavy vítězství ve druhé světové válce nad nacistickým Německem.

Mrtvá zóna na frontové linii. Drony pronásledují vojáky na Ukrajině ve dne v noci

Číst článek

„Z toho vyplývá, že ruské vojenské velení zřejmě předpokládá, že přetrvávající kritický nedostatek munice, s nímž se Ukrajina potýká, umožní ruským jednotkám získat Časiv Jar rychlejším tempem než Bachmut a Avdijivku,“ uvádí americký Institut pro studium války ve své pravidelné zprávě o situaci na bojišti během ruské invaze na Ukrajinu.

Připomínají, že při obraně těchto dvou měst Ukrajinci neměli na rozdíl od bojů o Časiv Jar tolik svázané ruce významným nedostatkem dělostřelecké munice a prostředků protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ukrajinskou obranu.

Analytici z amerického institutu zároveň připomínají, že ruské jednotky doposud postoupily teprve do čtvrti Novyj na jihovýchodě města a že Moskva v minulosti stanovovala nerealistické cíle ohledně ruského postupu.

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti. Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst v Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme