Ruská vojska dobyla ukrajinskou vesničku, tvrdí Moskva. Kyjev to popřel

Ruské jednotky dobyly obec Tabajivka u Kupjanska v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, oznámilo v pondělí ruské ministerstvo obrany podle tiskových agentur. Tvrdilo současně, že ruské síly v téže oblasti odrazily tři protiútoky ukrajinských sil během uplynulých 24 hodin. Ještě v době, kdy se první zprávy o dílčím úspěchu ruských vojsk objevily na sociálních sítích, ukrajinská armáda podle serveru BBC zprávy o dobytí vsi popřela.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják z jednotky protivzdušné obrany obsluhuje u Kyjeva kulomet Browning turecké výroby

Ukrajinský voják z jednotky protivzdušné obrany obsluhuje u Kyjeva kulomet Browning turecké výroby | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„To, že se nepřítel teď chvástá Tabajivkou, neodpovídá skutečnosti. Bojuje se tam a žádné Tabajivky se nepřítel nezmocnil,“ uvedl mluvčí ukrajinských pozemních sil Volodymyr Fiťo.

Střední Asie jako ‚mezistanice‘ na cestě zboží do Ruska? Tmelu se vyvezlo o 84 tisíc procent víc

Číst článek

Postup (Rusů) v tomto směru je minimální a to je vše, na co se okupanti zmohli. Pro nás je hlavní uchovat životy vojáků,“ doplnil.

Zároveň upozornil, že ukrajinská taktika připouští, aby se obránci případně stáhli do výhodnějších pozic, odkud podniknou protiútok.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

V obci Tabajivka podle dostupných údajů o sčítání lidu na počátku tisíciletí žilo 34 obyvatel, 17 mužů a 17 žen, přičemž 33 z nich hovořilo ukrajinsky a jeden rusky.

Miliony lidí opustily Ukrajinu

Ukrajinská armáda vyčistila od ruských sil téměř celou Charkovskou oblast během předloňské protiofenzivy, kdy dosáhla úspěchu i na jihu země v podobě osvobození Chersonu.

Ale další protiofenziva, která začala loni v červnu, nevedla k průlomu a ruská vojska koncem loňského roku přešla opět do útoku, ani ona však dosud žádný výraznější úspěch nezaznamenala.

‚Dává nám to nový smysl života.‘ Ukrajinští studenti civilního letectví dokončují výcvik v Česku

Číst článek

Odhaduje se, že v nejkrvavějším konfliktu v Evropě od druhé světové války přišly o život desítky tisíc vojáků a tisíce civilistů, miliony lidí válka vyhnala z domovů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj německé televizi ARD řekl, že v armádě nyní slouží 880 tisíc mužů a žen z přibližně 30 milionů práceschopných Ukrajinců, kteří zůstali ve vlasti. Ze země odjelo do ciziny okolo 6,5 milionu až 7,5 milionu lidí, dodal prezident v interview, které zveřejnila prezidentská kancelář. Ruský prezident Vladimir Putin minulý pátek tvrdil, že na frontě dlouhé téměř 2000 kilometrů je nasazeno na 600 tisíc ruských vojáků.

„Jsme ve velmi těžké chvíli. Ale jak geopoliticky, tak finančně je ještě stále možné zastavit Rusko. Zabránit zničení Ukrajiny. Abychom zabránili zničení našeho národa, zabránili globální migraci, zabránili třetí světové válce,“ řekl Zelenskyj.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme