Rusko chce podle amerického institutu zabránit průlomu linií. Do oblasti přesouvá výsadkáře

Ruská armáda přesouvá elitní jednotky do ukrajinské Záporožské oblasti, aby zabránila průlomu svých obraných linií. Nejnověji posílila ruskou obranu na jihu Ukrajiny 76. gardová výsadková divize, uvedl ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Washington/Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci s tankem u vesnice Robotyne v Záporožské oblasti

Ukrajinští vojáci s tankem u vesnice Robotyne v Záporožské oblasti | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

„Ruské vojenské velení nadále vyčerpává relativně elitní ruské výsadkové jednotky tím, že je nasazuje k obraně zranitelných pozic proti ukrajinské protiofenzivě,“ uvedli američtí analytici.

Podle nich kvalita těchto jednotek nejspíše degraduje vlivem „vysokého operačního tempa“ a velmi pravděpodobně omezí schopnost ruské armády obnovit jakékoliv útočné operace.

Satelitní záběry podle amerických analytiků naznačují, že ruské vojenské velení nasadilo části 76. divize výsadkových vojsk (VDV) k posílení ruských pozic u obce Robotyne. Tato jednotka do té doby působila v oblasti Kreminny v Luhanské oblasti.

Již dříve byla z Chersonské oblasti do prostoru ukrajinské protiofenzivy v Záporožské oblasti přesunuta 7. gardová horská divize VDV.

Ukrajinské vedení oficiálně potvrdilo osvobození Robotyne v pondělí. Podle Kyjeva se v okolí této obce ukrajinským vojákům podařilo v uplynulých dnech proniknout první linií ruské obrany a jsou „na pokraji“ celkového průlomu fronty.

ISW dříve uvedl, že panují nejasnosti ohledně schopnosti Moskvy kompenzovat ztráty lidí i techniky. Upozornil, že na jihu Ukrajiny chybějí čerstvé ruské síly, které dosud nebyly nasazeny do bojů.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme