Ukrajinci mění strategii boje, protiofenzivu výrazně zpomalují minová pole. Vojáci je musí čistit ručně

Ukrajinské síly musely změnit svou útočnou strategii v Záporožské oblasti, napsal americký list The Washington Post. Ruské jednotky totiž měly v tomto regionu na jihu Ukrajiny dostatek času na přípravu proti ukrajinské protiofenzivě a rozsáhlá území hustě posely minami. Kvůli terénu či specifikům západní techniky navíc musejí ukrajinští vojáci čistit minová pole ručně, což výrazně zpomaluje jejich postup.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják při odminování půdy v Doněcké oblasti

Ukrajinský voják při odminování půdy v Doněcké oblasti | Foto: Anadolu Agency | Zdroj: Reuters

Dlouhá příprava protiofenzivy, o které od března letošního roku hovořili jak ukrajinští, tak i západní představitelé a média, poskytla Rusku čas na přípravu, říkají podle listu ukrajinští vojáci nasazení na frontě.

Ruské jednotky pokryly oblasti pět až šestnáct kilometrů před svými pozicemi protitankovými i protipěchotními minami a nástražnými dráty, což úspěšně brzdí postup ukrajinských sil, uvádějí vojáci.

Kyjevské síly v důsledku toho podle armády změnily strategii. Místo toho, aby se těžkou technikou, kterou Kyjevu dodal Západ, pokoušely prorazit nepřátelské linie, jednotky postupují pomalu pěšmo.

Slabiny západní techniky?

„Jenom s obrněným tankem už toho moc nezmůžete, protože ta minová pole jsou příliš hluboká a dříve nebo později se (tank) zastaví a pak ho zničí soustředěná palba,“ řekl nedávno v rozhovoru s The Washington Post náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.

Putin: Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice. Nasadí ji, pokud bude použita proti jeho vojákům

Číst článek

Ukrajina přitom oslavovala západní dodávky obrněných vozidel včetně tanků Leopard německé výroby, ačkoliv minová pole odhalila jejich slabiny. Vojáci si sice pochvalují jejich odolnost – i po najetí na minu většinou posádka tanku vyvázne jen s menšími zraněními – ale samy o sobě tato vozidla ruských pozic nedosáhnou.

Zalužnyj uvedl, že pro podporu pozemních operací je zapotřebí moderních stíhaček, jako jsou americké F-16, a dalších systémů. „Potřebujeme speciální vybavení, speciální zařízení pro odminování území na dálku,“ řekl.

Ukrajinští vojáci na frontě uvádějí, že s použitím už dodaného vybavení váhají. Na západní systémy totiž prioritně útočí Rusové.

Hustě rozeseté miny představují problém hlavně na jižním úseku frontové linie v Záporožské oblasti, kde ruská armáda očekávala největší nápor ukrajinských sil. Terén je v těchto místech otevřený a Rusové obsadili vyvýšená místa.

Ukrajina změnila taktiku protiofenzivy. Snížila tak ztráty, ale zpomalila osvobozování území

Číst článek

Odminovací technika je navíc podle velitele jedné z jednotek ukrajinské 47. mechanizované brigády hlučná a snadno viditelná, a proto ji mohou ruští vojáci jednoduše zacílit.

Ukrajinští vojáci teď čistí minová pole ručně. Chodit s detektorem kovu je ale podle nich nereálné, takže se plazí a při hledání min se spoléhají na svůj zrak. Ruští vojáci následně úsilí těchto jednotek v podstatě anulují, protože mohou shazovat další miny z bezpilotních letounů, a to i na území, které již Ukrajinci vyčistili.

„Hodně nás to zpomaluje, protože tahle práce chce klid a čas,“ říká podplukovník Mykola Moroz, velitel ženijního praporu 128. samostatné horské útočné brigády. „Za těchto podmínek nemůžeme pracovat,“ dodává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme