Vzácná munice vystřílená na civilní cíle může Rusku chybět jinde, hodnotí Institut pro studium války

Rusko plýtvá zmenšujícími se zásobami přesně naváděné munice na civilní cíle, místo aby je použilo na cíle vojenské, napsal v úterý k pondělním ruským útokům na ukrajinská města a infrastrukturu americký Institut pro studium války (ISW). Server Meduza uvedl, že rozsáhlý ruský útok a sobotní výbuch na Kerčském mostě, ze kterého Rusko viní Kyjev, neměly žádný vliv na situaci na frontě.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž pozoruje dým nad západoukrajinským Lvovem po zásahu ruskými raketami z 10. října 2022

Muž pozoruje dým nad západoukrajinským Lvovem po zásahu ruskými raketami z 10. října 2022 | Foto: Pavlo Palamarchuk | Zdroj: Reuters

„Použití omezených zásob přesně naváděné munice může (ruského prezidenta) Vladimira Putina připravit o možnosti, co se týče narušení ukrajinských protiofenziv v Chersonské a Luhanské oblasti,“ píše v analýze ISW. Ukrajina na jihu a severovýchodě na konci léta zahájila protiofenzivu, při které se jí podařilo dobýt část svého území zpět.

Není to o strachu, ale o intenzitě. Nečekal jsem útok v takovém množství, popisuje novinář z Kyjeva

Číst článek

Rusko v pondělí v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly životy nejméně 19 lidí, desítkám dalších způsobily zranění a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla.

Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že přesně naváděné střely s dlouhým doletem zasáhly všechny určené vojenské a infrastrukturní cíle. Podle Kyjeva i záběrů na sociálních sítích ale střely zasáhly i kulturní instituce, skleněnou pěší lávku, dětské hřiště nebo prodejny automobilů.

Masivní a zatím jednorázový útok podle ISW také nebude mít pravděpodobně dopad na morálku ukrajinské armády. Podobně situaci vnímá i Meduza, podle které „útoky na ukrajinskou infrastrukturu nemají vůbec žádný význam“ – v případě, že jde o ojedinělý případ.

„Zkušenosti z účasti NATO ve válce v Jugoslávii ukázaly, že jenom systematický a dlouhodobý dopad na nezbytnou infrastrukturu může potlačit vůli nepřítele ke vzdoru,“ píše server. Podle listu The Guardian sloužil pondělní útok jako odpověď Putinovým kritikům na domácí půdě a k vylepšení obrazu ruského vojska.

Pondělní ostřelování mohlo Rusko stát až 700 milionů dolarů, odhaduje ukrajinský Forbes

Číst článek

„Putinův pondělní ‚masivní úder‘ byl zoufalou odpovědí jeho vojenským kritikům v Rusku, odpovědí na fakt, že ruská invaze selhává, a odpovědí na jeho vlastní pošramocenou pýchu poté, co jeho milovaným projektem, Kerčským mostem, otřásla o víkendu exploze,“ píše list.

Most, který spojuje Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem, v sobotu poškodila silná exploze. Podle Putina šlo o „teroristický útok“ zorganizovaný z Ukrajiny, Kyjev se k zodpovědnosti oficiálně nepřihlásil.

Ani výbuch na Kerčském mostě neměl speciální vojenský význam, uvádí Meduza. Přes most Rusko zásobuje svou ofenzivu na jihu Ukrajiny, delší vyřazení mostu z provozu by tak mohlo Ukrajině poskytnout vojenskou výhodu. Železniční i automobilovou dopravu ale Rusko částečně obnovilo ještě v sobotu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme