Obavy z ukrajinské protiofenzivy. Rusové budují obranné linie na okupovaných územích

Ruské úřady budují obranné pozice v okupovaných oblastech Ukrajiny a také v příhraničních ruských regionech. Informovala o tom v neděli agentura AP, podle níž tato skutečnost odráží ruské obavy z možných ukrajinských protiútoků na nových úsecích tisíc kilometrů dlouhé frontové linie.

Sledujeme online Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově mobilizovaní Rusové se cvičí, než budou posláni na Ukrjainu

Nově mobilizovaní Rusové se cvičí, než budou posláni na Ukrjainu | Foto: Ruské ministerstvo obrany / EYEPRES | Zdroj: Reuters

V posledních týdnech Ukrajina zaměřila svou protiofenzivu především na Chersonskou oblast. Neúnavné dělostřelecké údery ukrajinských ozbrojených sil odřízly hlavní přechody přes řeku Dněpr, takže ruské jednotky na západním břehu mají nedostatek zásob a hrozí jim obklíčení, píše AP.

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov v neděli v rádiu tvrdil, že ruské obranné linie v regionu byly posíleny a situace je stabilní. Okupační úřady předtím vyzvaly obyvatele Chersonu a okolních obcí, aby se evakuovali na východní břeh. Podle agentury Interfax tak učinilo dosud kolem 25 tisíc lidí.

Ukrajinci použijí špinavou bombu, tvrdil bez důkazu ruský ministr obrany Šojgu v telefonátech

Číst článek

Ukrajinská armáda v neděli podle AP uvedla, že ruské síly stáhly za západního břehu Dněpru také své důstojníky a ponechaly tam nově mobilizované, nezkušené síly.

A zatímco Ukrajina po osvobození Charkovské oblasti na severu země postupuje i na jihu, úřady v západních ruských regionech sousedících s Ukrajinou se zdají být nervózní, píše AP. Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt informoval, že v regionu byly vybudovány dvě obranné linie a třetí bude dokončena do 5. listopadu.

Vybudování obranných linií hlásí rovněž gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Ten v sobotu zveřejnil fotografii, na které jsou linie betonových bloků ve tvaru pyramidy, které mají blokovat pohyb obrněných vozidel.

Vagnerova linie

Rusové se nejspíš pokusí vyhodit do vzduchu Kachovskou přehradu, píše americký institut

Číst článek

Další obranné pozice se podle zakladatele ruské Vagnerovy skupiny budují v ukrajinské Luhanské oblasti, kterou okupuje ruská armáda. Ruský podnikatel Jevgenij Prigožin, jehož skupina žoldnéřů hraje v ruské invazi na Ukrajině důležitou roli, podle AP prohlásil, že jeho uskupení buduje v Luhanské oblasti rozsáhlou opevněnou „Vagnerovu linii“.

„Projekt naznačuje, že Rusko vynakládá značné úsilí na přípravu obrany hluboko za současnou frontovou linií, pravděpodobně aby tak odradilo od jakýchkoli rychlých ukrajinských protiofenziv,“ uvedlo v neděli ke zprávám o obranné linii v Luhanské oblasti britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme