Rusko v neděli podniklo třicet útoků na ukrajinskou infrastrukturu a civilní cíle, hlásí Kyjev

Ruské invazní síly během neděle podnikly dva raketové a 25 vzdušných útoků na ukrajinské území, uvedl ve své večerní operační svodce ukrajinský generální štáb. Rusové podle něj provedli údery na ukrajinskou infrastrukturu a obydlí civilistů, přičemž zasáhli objekty v Mykolajivu, Záporoží a Novotavryčeském. V přibližně 30 případech rovněž pálili ze salvových raketometů, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ruského raketového útoku v jihoukrajinském Mykolajivu

Následky ruského raketového útoku v jihoukrajinském Mykolajivu | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Nepřítel se snaží udržet dočasně dobytá území, zlepšit taktické postavení, soustředí své úsilí na omezení akcí (ukrajinských) obranných sil v určitých oblastech. Současně vede útočné operace u Bachmutu a Avdijivky,“ píše ukrajinský štáb. Ukrajinští obránci podle něj odrazili ruské útoky v okolí sedmi obcí v Doněcké oblasti.

Dvě rakety zasáhly domy v Mykolajivu. Ukrajinská policie útok vyšetřuje jako terorismus

Číst článek

Ruské ministerstvo obrany v neděli ve svém pravidelném hlášení podle tiskových agentur uvedlo, že jeho ozbrojené síly pokračovaly v uplynulém dni v útocích na ukrajinskou energetickou a vojenskou infrastrukturu.

„U obce Smila v Čerkasské oblasti v centrální Ukrajině byl zničen sklad s více než sto tisíci tunami paliva pro ukrajinské letectvo,“ uvedl mimo jiné ruský resort obrany. Podle agentury Reuters rovněž hlásil odražení ukrajinských protiútoků na jihu a východě Ukrajiny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Záhadná exploze a nedostatek elektřiny

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu informovala o explozi v okupovaném Chersonu, při níž zahynul jeden člověk. Podle některých zpráv se výbušné zařízení nacházelo v zaparkovaném autě, podle jiných bylo umístěno u sloupu, píše stanice.

Ukrajinci použijí špinavou bombu, tvrdil bez důkazu ruský ministr obrany Šojgu v telefonátech

Číst článek

Podle některých zdrojů zemřel člověk, který procházel kolem a na místě se ocitl pravděpodobně náhodou. Ruské telegramové kanály tvrdí, že explozi má na svědomí ukrajinská armáda a cílem bylo zastrašit místní obyvatele, nejsou však důkazy, že by tomu tak bylo, podotkla BBC.

Média mezitím rovněž informovala, že v Kyjevě v neděli zavedli plánované odstávky v dodávkách elektřiny, které mají pomoci stabilizovat energetickou síť, již poškodily ruské údery.

Okupované město Enerhodar je kvůli nedostatku energie a vody na pokraji humanitární katastrofy, uvedl jeho ukrajinský starosta Dmytro Orlov podle listu The Guardian. Může za to podle něj nepřátelské ostřelování.

Plyn není ve většině částí města k dispozici už téměř šest měsíců a centrální systém vytápění nefunguje od jara, uvedl Orlov. Hrozí podle něj, že město nebude moci zahájit topnou sezonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme