Ruští vojáci na Ukrajině ničí skytské hroby staré dva tisíce let. Udělali si z nich pozice pro dělostřelce

Ruští vojáci vykrádají skytské zlato a ničí skytské hroby staré více než 2 200 let. Ukrajinská kulturní inspekce podle listu The Sunday Times zjistila, že ruské jednotky poškodily pohřební mohyly z prvního tisíciletí před naším letopočtem.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský bojovník v obci Bezimene v Doněcké oblasti

Proruský bojovník v obci Bezimene v Doněcké oblasti | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Skythské hrobky, nazývané jako kurgany, mohou být až 15 metrů vysoké a Rusové, kteří na sousední Ukrajinu zaútočili 24. února, si na nich ve stepním terénu udělali pozice pro své dělostřelectvo. Zástupci Britského muzea upozornili, že zničení těchto památek skytské kultury znamená ztrátu pro celé lidstvo.

Ukrajinské ministerstvo kultury oznámilo, že hroby byly poničeny v Chersonské oblasti. Skytové náleželi ke kmenům, které od 7. století před naším letopočtem obývaly východ Evropy, dnešní Ukrajinu a jih Ruska.

Byli to bojovníci, nomádi a dovední lukostřelci. Britské muzeum uvádí, že vymysleli nový typ luku z vrstev různých druhů dřeva. Měli blízko ke koním a byli dobrými jezdci.

Muzeum, z jehož poznatků citoval list The Jerusalem Post, také udává, že Skytové na koních také bojovali, svá těla zdobili tetováním a hojně pili, což vytvářelo „sociální pouta mezi jedinci i kmeny“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme