Další ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží. Šéf OSN volal ruskému ministru obrany

Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny v pondělí znovu přicházely zprávy o ostřelování, informovala ruská služba stanice BBC. Z ostřelování se obvinily navzájem ukrajinská i ruská strana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezinárodní společenství vyzval, aby zajistilo ochranu elektrárny a předešlo havárii v zařízení.

Kyjev (Aktualizováno: 3:00 16. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporožská jaderná elektrárna, největší svého druhu v Evropě

Záporožská jaderná elektrárna, největší svého druhu v Evropě | Foto: Dmytro Smolyenko/Ukrinform/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Představitelé proruské správy městě Enerhodar, kde se největší evropská atomová elektrárna nachází, informovali o sérii výbuchů ve městě i v okolí zařízení. „Ukrajinské ozbrojené síly vedou masivní palbu z dělostřeleckých systémů.

V Enerhodaru byly zaznamenány výbuchy v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny, u obytných částí města a v průmyslové zóně,“ uvedla podle BBC tisková služba proruské správy. Proruské úřady zároveň uvedly, že palba přišla z opačné strany řeky Dněpr, kde se nachází Nikopol.

Politolog: Rusové se potýkají s problémy. Vagnerovci kompenzují to, co nezvládá regulérní armáda

Číst článek

Šéf nikopolské správy Jevhen Jevtušenko z ostřelování obviňuje Rusy. „Přátelé, na protějším břehu pokračuje inscenace ruských vojsk pod názvem ‚Ukrajinské ozbrojené síly ostřelují město Enerhodar z města Nikopol. Ve skutečnosti ostřelování provádějí ruští vojáci‘,“ napsal Jevtušenko na sociální platformě telegram.

„Pokud svět nyní nenajde dostatek síly a odhodlání, aby ochránil jednu jadernou elektrárnu, bude to znamenat, že prohrál. Prohrál s teroristy a nedokázal čelit jejich jadernému vydírání,“ okomentoval v pondělí situaci kolem elektrárny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém nočním projevu k národu dodal, že pokud svět nyní selže, mohl by se z toho stát nebezpečný precedent.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár.

Vzájemné obviňování

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech několikrát navzájem obvinily z ostřelování v blízkosti elektrárny. Moskva viní ukrajinské síly z bezohledné střelby na elektrárnu a Kyjev ty ruské z ostřelování zařízení, aby z případných následných výpadků elektřiny mohli Rusové obvinit Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters. Ukrajinští představitelé rovněž tvrdí, že ruské síly využívají atomovou elektrárnu jako krytí, zatímco bombardují nedaleká ukrajinská města.

Rusko chce posílit pozice na jihu Ukrajiny, pokračují útoky u Doněcku, píše britské ministerstvo

Číst článek

Poslední dění kolem elektrárny znovu vyvolalo obavy z možnosti jaderné katastrofy. Generální tajemník OSN António Guterres před několika dny vyzval k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která usiluje o přístup do zařízení, varovala před možnou katastrofou. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric dodal, že jeho organizace je s MAAE v úzkém kontaktu, s její případnou návštěvou ale musí souhlasit jak Rusko, tak Ukrajina. Jaderní experti se obávají, že by boje mohly poškodit bazény s vyhořelým palivem nebo reaktory, píše Reuters.

Inspekční cesta MAAE do Záporožské jaderné elektrárny podle předního ruského diploomata Igora Višněveckijho nesmí vést přes Kyjev, neboť by členy mise vystavila nebezpečí při přechodu frontové linie. V úterý jej citovala agentura TASS. 

Návštěva by prý pro delegáty MAAE představovala „obrovské riziko“ vzhledem k možným provokacím ze strany ukrajinské armády. „Kdyby delegace MAAE přešla přes frontovou linii, mohlo by se stát cokoliv,“ řekl ruský diplomat s tím, že Rusko navrhlo pro delegáty bezpečnou trasu cesty.

Kyjev přitom Moskvu viní z vydírání. „Rusové si myslí, že ostřelováním Záporožské JE (jaderné elektrárny) donutí svět, aby plnil jejich podmínky,“ napsal na twitteru šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. „To se nestane. Místo toho je naše armáda potrestá tvrdým a přesným úderem na bolestivá místa,“ dodal.

Russia's Shoigu, U.N's Guterres discuss safe functioning of Zaporizhzhia nuclear plant reut.rs/3Cad2ow

21:20 – 15. 08. 2022

43 152

Moskva v pondělí podle agentury Interfax oznámila, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu telefonicky projednával s Guterresem bezpečný chod Záporožské jaderné elektrárny. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle Reuters ujišťovala, že Rusko „udělá vše nezbytné“, aby umožnilo odborníkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii návštěvu zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme