Americký výrobce zbraní nabízí Ukrajině dva drony za dolar. Doprava a údržba by ale Kyjev stály miliony

Americký výrobce zbraní General Atomics nabízí ukrajinské vládě dva bezpilotní letouny Reaper MQ-9 za symbolický jeden dolar. Kyjev by ale musel zaplatit zhruba 10 milionů dolarů (219 milionů korun) za přepravu dronů a jejich údržba by Ukrajince ročně vyšla na dalších osm milionů dolarů (175 milionů korun).

Washington/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drony s rozpětím křídel přes 20 metrů vydrží ve vzduchu až 24 hodin a mohou nést zbraně

Drony s rozpětím křídel přes 20 metrů vydrží ve vzduchu až 24 hodin a mohou nést zbraně | Foto: Janis Laizans | Zdroj: Reuters

O nabídce, která by měla pomoci vyzbrojit zemi už téměř rok vzdorující ruské invazi, informoval web The Wall Street Journal. Prodej by musela schválit administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Ta se podle serveru k nabídce zatím nevyjádřila, komentář odmítla i vláda v Kyjevě.

Ukrajina dostane v ‚první etapě‘ přes sto moderních tanků, jedná také o dodávkách stíhaček

Číst článek

Washington již dříve odmítl dodávky dronů Gray Eagle z dílen General Atomics Ukrajině kvůli obavám, že by se v případě sestřelení citlivé technologie mohly dostat do rukou nepříteli.

USA poskytly Ukrajině v uplynulém roce více než 700 menších bezpilotních letounů, včetně taktických dronů Switchblade. Tyto drony nenesou zbraně, ale lze je snadno přenášet a využívat k útokům ve stylu kamikadze.

Reapery jsou proti nim výrazně sofistikovanější zařízení s delším doletem, vyšší rychlostí a lepšími schopnostmi. Drony s rozpětím křídel přes 20 metrů vydrží ve vzduchu až 24 hodin a mohou nést zbraně. Starší verze dronu, kterou firma Ukrajině nabízí, by za normálních okolností stála několik milionů dolarů.  

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme