Ruské ostřelování na Ukrajině mělo napravit pověst ministerstva obrany, tvrdí americký institut

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky vedené u sedmi obcí, včetně operace proti městu Bachmut, ve východoukrajinském Donbasu, hlásí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti. Masivní ostřelování ukrajinských měst ruskými raketami bylo podle analytiků amerického Institutu pro studium války naplánováno ještě před jmenováním nového velitele ruských sil ve válce, generála Sergeje Surovikina.

Kyjev (Aktualizováno: 9:58 12. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvobozený, ale zničený Lyman

Osvobozený, ale zničený Lyman | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Britské ministerstvo obrany upozornilo na pomalost a nízkou nosnost íránských dronů Šahíd-136 nasazených Ruskem. Spolu s omezenou efektivitou ruského letectva nad ukrajinským územím to způsobuje, že chybějící schopnost spolehlivě, udržitelně a přesně zasazovat údery na operační úrovni je pravděpodobně jedním z největších ruských problémů ve válce proti Ukrajině.

Rusové podle ukrajinského velení v uplynulých 24 hodinách vystřelili na Ukrajinu jednu balistickou raketu a 28 střel s plochou dráhou letu, z nichž 20 sestřelila ukrajinská obrana. Ruské síly prý také podnikly 13 náletů a uskutečnil více než 40 ostřelování z raketometů, jehož terčem se staly čtyři desítky měst a obcí. Použito bylo 14 íránských dronů, z nichž 12 ukrajinská protivzdušná obrana zničila.

Štáb také odhadl, že Rusko od začátku útoku na Ukrajinu před 231 dny přišlo už o 63 380 vojáků, 2505 tanků, 5181 obrněných vozidel, 1507 děl, 355 raketometů, 182 protileteckých zbraní, 268 letadel, 235 vrtulníků a 1129 dronů.

Hlavním cílem zřejmě byla náprava pověsti ruského ministerstva obrany v očích veřejnosti, tvrdí analytici z amerického Institutu pro studium války.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Hrozba náletů prý dál trvá. Ukrajinský štáb současně upozornil, že Bělorusko odeslalo do ruské Belgorodské oblasti první část z 20 tanků T-72 a že běloruské zbrojovky se také zapojily do oprav ruské techniky, poškozené v bojích na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme