Šedesát odražených ruských útoků, hlásí Ukrajina. V centru bojů zůstávají Bachmut a Marjinka

Ruská invazní armáda nadále soustředí své hlavní úsilí na útoky u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti, uvedl v neděli ráno ukrajinský generální štáb v pravidelné situační zprávě. Ukrajinští vojáci podle něj za uplynulý den odrazili 58 nepřátelských útoků. V centru bojů zůstávají Bachmut a Marjinka, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.

SLEDOVALI JSME ONLINE Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské cvičení ukrajinské armády

Vojenské cvičení ukrajinské armády | Zdroj: Reuters

Ve městě Bachmut, který se Rusové pokoušejí dobýt už řadu měsíců, podle ukrajinského generálního štábu stále pokračují boje.

„Kromě toho nepřítel vedl neúspěšné útoky ve směru na Ivanivske a Predtečyne,“ tvrdí velení ukrajinských sil, které rovněž hlásí odražení ruských útoků mimo jiné u Avdijivky, obce Pervomajske nebo u Marjinky. V Záporožské a Chersonské oblasti se ruské invazní síly podle ukrajinského generálního štábu brání.

České firmy by mohly pomoci třeba s výstavbou metra v Dnipru, říká jeho starosta Boris Filatov

Číst článek

„Situace v dočasně okupovaném Sevastopolu je neklidná,“ píše v neděli generální štáb s odkazem na sobotní rozsáhlý požár, který zachvátil velký zásobník paliva v přístavu na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym.

Podle tamního proruského činitele Michaila Razvožajeva požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov později serveru RBK-Ukrajina řekl, že požár zničil přes deset nádrží s ropnými produkty o kapacitě asi 40 000 tun. Určené byly pro ruskou Černomořskou flotilu, která má v přístavu základnu.

Ruští činitelé hovořili o menších škodách. Jusov neuvedl, zda za incidentem stojí Ukrajina, označil ho jako „boží trest“, mimo jiné za nedávný ruský vzdušný úder na město Umaň, kde podle ukrajinských úřadů zahynuly dvě desítky lidí.

K zodpovědnosti za požár v Sevastopolu se nehlásí ani ukrajinský generální štáb, jenž tvrdí, že se kvůli incidentu městem „šíří panické zvěsti o neschopnosti ruské protivzdušné obrany zajistit bezpečnost vlastních strategických objektů“.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Je třeba poznamenat, že tento ropný sklad dodával palivo lodím ruské Černomořské flotily, které podnikaly raketové údery na ukrajinská města,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil. Podle dostupných informací nebyl v Sevastopolu při požáru nikdo zraněn.

Sevastopol se nachází na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Od loňského února, kdy Moskva vyslala na Ukrajinu invazní vojska, je opakovaně terčem vzdušných útoků, napsala už dříve agentura Reuters. Ruští představitelé z úderů viní Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům obvykle oficiálně nehlásí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme