Ukrajinci ztratili přístup k Azovskému moři. Boje pokračují u Mariupolu, nyní kvůli ocelárně

Ukrajinské ministerstvo obrany přiznalo, že země během ruského obléhání jihoukrajinského města Mariupol ztratila přístup k Azovskému moři. V okolí města přitom dál pokračují těžké boje. Desítky ukrajinských vojáků pak byly pravděpodobně v pátek zabity při ruském útoku na kasárna u přístavního města Mykolajiv na jihu Ukrajiny. Podle ruskojazyčné verze serveru BBC to v sobotu uvedl poslanec Oleksij Hončarenko. Boj se svádí také o velkou ocelárnu.

Sledujeme online Mariupol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené budovy ve městě Mariupol po ruských útocích

Zničené budovy ve městě Mariupol po ruských útocích | Zdroj: EYEPRESS via Reuters Connect

„Okupanti částečně uspěli v Doněcké oblasti a dočasně zbavili Ukrajinu přístupu k Azovskému moři,“ citovala agentura Reuters v noci na sobotu z prohlášení ukrajinského ministerstva obrany. Rusové již 1. března oznámili, že převzali kontrolu nad celým pobřežím Azovského moře.

Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že ruská armáda se nadále snaží proniknout do Mariupolu, který je hlavním přístavem v oblasti. Podle odhadů bylo v bojích dosud zničeno 80 procent města. Ukazují to snímky, které jsme zpracovali zde.

V krytu pod troskami rozbombardovaného mariupolského divadla zřejmě nadále zůstává asi 1000 lidí, o jejichž osudu není nic známo. Zhruba 130 lidí se podařilo z krytu vyvést živých, záchraně dalších brání ruské ostřelování, uvádí ukrajinská strana.

Domy se hroutí, lidi sedí ve sklepích a záchrana nikde, popisuje situaci v Mariupolu uprchlice Anna

Číst článek

Ocelárna bojištěm

Tvrdé boje se vedou v Mariupolu o velké ocelárny Azovstal, prohlásil v sobotu podle ruskojazyčné verze BBC poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko.

„Bojuje se o Azovstal... Můžu říct, že jsme tohoto ekonomického giganta ztratili. Jedna z největší metalurgických továren v Evropě je v tuto chvíli ničena,“ řekl Denysenko.

Kasárna u města Mykolajiv na jihu Ukrajiny se podle ukrajinského poslance Hončarenka stala v pátek brzy ráno terčem útoku ruské armády, která proti němu použila střely s plochou dráhou letu Kalibr. „Zemřely desítky lidí,“ řekl poslanec.

Starosta Mykolajiva uvedl, že vzhledem k tomu, že ruské jednotky vedly útok z území sousední Chersonské oblasti, nestihlo město ani včas vyhlásit letecký poplach.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská prokuratura v sobotu informovala, že válka na Ukrajině si už vyžádala životy 112 dětí. Dalších 140 dětí utrpělo zranění.

Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že situace na bojišti se k sobotnímu ránu zásadněji nezměnila. Tyto informace se však nedaří nezávisle ověřit.

Ukrajinským ozbrojeným silám se podle něj podařilo zabít dalšího, již pátého ruského generála. „V důsledku dělostřeleckého úderu byl zabit velitel 8. armády Jižního vojenského okruhu generálporučík Andrej Mordvičev,“ sdělilo ukrajinské velení, podle nějž generál padl v Chersonské oblasti.

aur, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme