Výpadky elektřiny potrvají do jara, říká ukrajinský energetik. Zelenskyj vyzval k šetření

Výpadky a odstávky proudu na Ukrajině, způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, mohou trvat až do jara. Uvedl to šéf ukrajinské energetické společnosti Yasno Serhij Kovalenko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu v noci na úterý opět vyzval Ukrajince, aby šetřili elektřinou.

Sledujeme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži v kyjevském parku hrají šachy, svítit si musí baterkou. Kvůli ruskému jsou v celé zemi výpadky elektrického proudu.

Muži v kyjevském parku hrají šachy, svítit si musí baterkou. Kvůli ruskému jsou v celé zemi výpadky elektrického proudu. | Foto: Sergei Chuzavkov / SOPA Images/S | Zdroj: Reuters

„Energetici se nyní i přes nepřízeň počasí snaží ze všech sil dokončit obnovu (energetické sítě) dřív, než přijde ještě větší chlad. A i když je teď výpadků méně, chci, aby všichni pochopili: Ukrajinci s největší pravděpodobností budou muset žít s výpadky proudu minimálně do března,“ napsal v příspěvku na facebooku Kovalenko.

„Zásobujte se teplým oblečením, dekami, promyslete možnosti, díky kterým přečkáte dlouhou odstávku,“ dodal energetik.

Rusko v noci šedesátkrát zasáhlo obce v okolí Nikopolu. Podle USA chystá další mobilizaci

Číst článek

Ukrajina od 24. února čelí ruské vojenské agresi, která se od října s nadcházející zimou soustředí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Zatím nejrozsáhlejší útok Moskva provedla podle ukrajinských úřadů 15. listopadu.

Ukrajinské úřady kvůli útokům provádějí plánované odstávky proudu za účelem stabilizace sítě, časté jsou ale i výpadky proudu.

Šest vln úderů

Zelenskyj v projevu upozornil, že pondělní výpadky způsobila vyšší spotřeba, která přesáhla možnosti poničené sítě. „Obracím se proto na zástupce oblastních úřadů a místních komunit: prosím, pokračujte v komunikaci ohledně rozumné spotřeby elektřiny,“ řekl prezident.

Situace byla podle Zelenského v pondělí nejhorší v Kyjevě a Kyjevské oblasti a ve Vinnycké, Sumské, Ternopilské, Čerkaské a Oděské oblasti.

Provozovatel ukrajinské sítě Ukrenerho podle ruskojazyčného serveru oznámil, že plánované odstávky v úterý zasáhnou všechny oblasti v zemi.

„Ukrajinský energetický systém po šesti vlnách vzdušných úderů stále není plně obnoven a nemůže operovat v plné kapacitě,“ uvedla společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme