Wagnerova skupina otevřela náborová centra v celém Rusku. Nahrazuje tak ztráty z bojů na Ukrajině

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pátek oznámil otevření 58 náborových středisek ve 42 městech po celém Rusku. Podle agentury AFP se snaží doplnit své jednotky, které utrpěly velké ztráty v bojích na východě Ukrajiny.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náborové centrum Wagnerovy armády v ruském Petrohradu

Náborové centrum Wagnerovy armády v ruském Petrohradu | Zdroj: Reuters

Žoldnéři Wagnerovy skupiny jsou nasazeni v první linii několikaměsíční vyčerpávající bitvy o východoukrajinské město Bachmut a Prigožin dříve přiznal, že mnoho bojovníků jeho organizace tam přišlo o život.

Wagnerova armáda: nezávisle na hierarchii Kremlu si vybudovala významnou pozici v ruském systému

Číst článek

„Ve 42 městech Ruské federace byla otevřena střediska náboru do Wagnerovy skupiny. Přicházejí noví bojovníci, kteří nás budou doprovázet, aby bránili svou zemi a své rodiny,“ uvedl v pátek Prigožin v prohlášení vydaném jeho tiskovou službou.

K oznámení byl připojen soupis středisek, z nichž většina se nachází v posilovnách a v klubech bojových umění.

Prigožin má v současnosti napjaté vztahy s ruským ministerstvem obrany, které viní z chyb ve válce na Ukrajině a z neposkytování dostatečného množství munice potřebné pro pokračování ofenzivy v Donbasu.

Prigožin si také opakovaně stěžoval, že přišel o možnost provádět nábor v ruských věznicích, kde Wagnerova skupina dříve ve velkém verbovala vězně do války na Ukrajině výměnou za prominutí trestu.

‚Heroické‘ zvýšení výroby

Wagnerovci na Ukrajině přišli o 30 tisíc mužů, z velké části odsouzenců, zní z USA

Číst článek

„Navzdory kolosálnímu odporu ukrajinských ozbrojených sil půjdeme vpřed. Navzdory klackům, které jsou nám na každém kroku házeny pod nohy, to společně překonáme,“ slíbil Prigožin v prohlášení.

Neupřesnil, kolik žoldnéřů hodlá prostřednictvím těchto center naverbovat, ani v jakém časovém horizontu.

V dalším prohlášení ze stejného dne Prigožin naopak poděkoval ruské vládě za „heroické“ zvýšení výroby munice, která nyní pokrývá „všechny nezbytné potřeby“. Ve stejném oznámení si však záhy zjevně protiřečil, když uvedl, že se „obává hladu po munici a střelivu, a to nejen pro soukromou vojenskou společnost Wagner, ale také pro všechny jednotky ruské armády“.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme